//

EK zrejme zaradí jadro a zemný plyn na zoznam zelených investícií

3 min. čítania

Informáciu dnes priniesol denník Financial Times, ktorý ma k dispozícii správu Európskej komisie. Podľa tejto správy by sa na zoznam zelených investícií mali dostať aj jadro a tiež zemný plyn. Ich zariadenie bude iba dočasné a má pomôcť európskym krajinám dostať sa na hranicu uhlíkovej neutrality v roku 2050.

Proti zaradeniu energie získanej z jadrových elektrárni na zoznam zelených investícii dlhodobo masívne bojuje Rakúsko a tiež napríklad Nemecko. Nemecko už odstavilo všetky jadrové bloky v krajine – posledné vyplo na záver minulého roka.

Na druhú stranu sú tu krajiny ako napríklad Francúzsko a tiež Slovensko a susedné Česko, ktoré naďalej podporujú energiu z jadra. Existujú tiež krajiny, ktoré naďalej podporujú aj zemný plyn a žiadajú jeho zaradenie na zoznam zelených investícii.

Rozhádaná Únia

Na nedávnom samite Európskej únie krachla dohoda lídrov práve pre odpor niektorých krajín proti jadru. Aj slovenský premiér Eduard Heger odchádzal na samit s jedným cieľom – dosiahnuť zaradenie jadrovej energie na zoznam zelených investícií. Nepodarilo sa a jadro sa nedostalo ani do záverov samitu. Lídri krajín Európskej únie sa iba dohodli, že sa dohodnú.

V pripravovanom návrhu Európskej komisie by sa jadro aj tiež plyn mali dostať dočasne na zoznam zelených investícií. Krajiny by teda na investície do jadra a tiež do zmenného plynu mohli financovať aj z plánu obnovy a odolnosti. Komisia tiež plánuje jasne stanoviť pravidlá, kedy má investícia do jadra zelenú a význam.

Plyn bude na zozname zelených investícií len do roku 2030. Pri spaľovaní plynu sa produkuje približne polovica emisií skleníkových plynov ako pri spaľovaní uhlia. Problémom je v poslednej dobe, ale cena plynu. Tá stúpa v posledných mesiacoch k závratným výškam.

Európska únia je navyše pri dodávke plynu závislá od Ruska, ktorý je jeho najväčším dodávateľov do krajín Európskej únie. Únia tak riskuje vydieranie zo strany ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ten svoju moc rád demonštruje zastavením dodávok plynu. Minulý rok niekoľko krát stopol dodávky zemného plynu cez plynovod Jamal a tým ešte viac vyhnal cenu plynu.

Jadro bude dočasne zelené

V prípade jadra budú platiť ešte benevolentnejšie podmienky ako v prípade plynu. Na zoznam zelených investícií sa dostanú jadrové bloky, ktoré dostanú povolenie k stavbe do roku 2045. Proti stavbe nových jadrových elektrárni a blokov sa dlhodobo stavia najmä susedné Rakúsko.

Jadrové elektrárne neprodukujú žiadne skleníkové plyny. Problém je, ale uskladnenie vyhoretého jadrového paliva. Neexistuje zatiaľ plán jeho dlhodobého uskladnenia a všetky riešenia iba odsúvajú tento problém o niekoľko desiatok rokov. Problémom je aj bezpečnosť, ktorá sa ukázala aj pri zemetrasení, ktoré poškodilo elektráreň v japonskej Fukušime.

Lenže Európa zatiaľ nemá spoľahlivý zdroj energie, ktorá by dokázala nahradiť tú vyrobenú z jadra. Alternatívou sú veterné elektrárne a tiež solárne parky. Lenže tie nedokážu energiu z jadra plnohodnotne nahradiť. Výroba elektriny zo solárnych parkov je navyše výrazne nákladnejšia, čo môže uškodiť domácnostiam, ktoré už teraz zápasia s energetickou chudobou.

Musia ešte schváliť

Materiál by teraz mali prejednať lídri krajín Európskej únie. Návrh Európskej komisie počíta s tým, že krajiny návrh Komisie nakoniec schvália. Ide o kompromisný návrh medzi úplným povolením jadra a zastavením výroby energie z jadra.

Na poslednom samite sa lídri krajín Európskej únie nedokázali na podpore jadra a zemného plynu dohodnúť. Európska komisia materiál o zaradení jadra a zemného plynu medzi zelené investície už niekoľkokrát odložila. Dôvodom boli práve nezhody jednotlivých krajín EÚ ohľadne jadra.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Nasl. článok

Rakúsko chce žalovať Brusel za zaradenie jadra medzi zelené investície

Viac z Financie

0 0,00