///

Daniari vybrali do štátnej kasy viac ako čakali

1 min. čítania

Vyššie príjmy boli vybraté u viacerých daní, najviac prekročili rozpočet príjmy z dane z príjmov právnických osôb (DPPO). Plnenie daňových príjmov štátneho rozpočtu k 31.12.2021 nájdete aj na portáli OpenData.

Ku koncu minulého roka zaznamenal štát vyšší výber daní. Plnenie rozpočtu je na úrovni 114,8 %. Zatiaľ, čo rozpočet počítal s príjmom 11,8 miliardy eur, skutočné daňové príjmy k 31.12.2021 dosiahli 13,5 miliardy eur. 

Finančná správa zaznamenala oproti stanovenému rozpočtu vyšší výber viacerých daní. Výber DPPO sa zlepšil o 1,05 miliardy eur, čo naznačuje výrazne miernejší ako odhadovaný vplyv pandémie na ziskovosť firiem v roku 2020.

O 725,2 milióna eur sa zvýšil aj výber dane z pridanej hodnoty a o 50,1 milióna eur stúpol objem dane vyberanej zrážkou. Zvýšil sa aj výber dane z motorových vozidiel, a to o 3,4 milióna eur.

Pozitívny vývoj bol aj v prípade hrubého výnosu daní za daňové a colné úrady, ktorý bol medziročne vyšší o 12 %, čo v nominálnom vyjadrení predstavuje zvýšenie o 1,8 miliardy eur.

Výnos daňových príjmov vybraných daňovými úradmi bol medziročne vyšší o 8 %. Rozhodujúci vplyv na to mal má vyšší výnos DPPO a DPFO. Príjmy vyberané colnými úradmi sú medziročne vyššie o 21 %. 

Všetky dáta k plneniu príjmov štátneho rozpočtu sú dostupné na OpenData portáli finančnej správy. Tento portál spustila finančná správa v novembri minulého roka s cieľom sprístupniť zadarmo všetky údaje, ktoré má k dispozícii.

Dáta sú rozdelené do 8 tematických kategórií akými sú Finančná správa Výber daní a cla, Výkon správy daní, Výkon správy cla, Nedoplatky, Vymáhanie a exekúcie, Daňová kontrola, Poskytovanie informácií, Byť zdravý je výhra. 

Na projekte pracovala finančná správa od začiatku minulého roka a na vytvorenie portálovej časti vynaložila 33.915 eura vrátane DPH. 

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Apple prekonal trhovú hodnotu 3 bilióny dolárov

Nasl. článok

Vláda schválila návrh zákona o centrálnom registri účtov

Viac z Ekonomika

0 0,00