15 C
Bratislava
DomovEkonomikaDaniari vybrali do štátnej kasy viac ako čakali

Daniari vybrali do štátnej kasy viac ako čakali

Daňové príjmy štátu boli ku koncu minulého roka vyššie o 1,7 miliardy eur ako boli rozpočtované. Viac zaplatili najmä firmy.

Vyššie príjmy boli vybraté u viacerých daní, najviac prekročili rozpočet príjmy z dane z príjmov právnických osôb (DPPO). Plnenie daňových príjmov štátneho rozpočtu k 31.12.2021 nájdete aj na portáli OpenData.

Ku koncu minulého roka zaznamenal štát vyšší výber daní. Plnenie rozpočtu je na úrovni 114,8 %. Zatiaľ, čo rozpočet počítal s príjmom 11,8 miliardy eur, skutočné daňové príjmy k 31.12.2021 dosiahli 13,5 miliardy eur. 

Finančná správa zaznamenala oproti stanovenému rozpočtu vyšší výber viacerých daní. Výber DPPO sa zlepšil o 1,05 miliardy eur, čo naznačuje výrazne miernejší ako odhadovaný vplyv pandémie na ziskovosť firiem v roku 2020.

O 725,2 milióna eur sa zvýšil aj výber dane z pridanej hodnoty a o 50,1 milióna eur stúpol objem dane vyberanej zrážkou. Zvýšil sa aj výber dane z motorových vozidiel, a to o 3,4 milióna eur.

- Inzercia -

Pozitívny vývoj bol aj v prípade hrubého výnosu daní za daňové a colné úrady, ktorý bol medziročne vyšší o 12 %, čo v nominálnom vyjadrení predstavuje zvýšenie o 1,8 miliardy eur.

Výnos daňových príjmov vybraných daňovými úradmi bol medziročne vyšší o 8 %. Rozhodujúci vplyv na to mal má vyšší výnos DPPO a DPFO. Príjmy vyberané colnými úradmi sú medziročne vyššie o 21 %. 

Všetky dáta k plneniu príjmov štátneho rozpočtu sú dostupné na OpenData portáli finančnej správy. Tento portál spustila finančná správa v novembri minulého roka s cieľom sprístupniť zadarmo všetky údaje, ktoré má k dispozícii.

Dáta sú rozdelené do 8 tematických kategórií akými sú Finančná správa Výber daní a cla, Výkon správy daní, Výkon správy cla, Nedoplatky, Vymáhanie a exekúcie, Daňová kontrola, Poskytovanie informácií, Byť zdravý je výhra. 

Na projekte pracovala finančná správa od začiatku minulého roka a na vytvorenie portálovej časti vynaložila 33.915 eura vrátane DPH. 

- Inzercia -

Posledné články

Vývoj akcií a kurzov mien

[mstock id="100033262"]

Mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.