//

Poľsko znižuje DPH. Na vybrané potravinu bude nulová

1 min. čítania

Aj susedné Poľsko trápi vysoká inflácia. Ta podľa predbežných odhadov v krajine dosiahla až 7%, čo je najvyššia hodnota za desiatky rokov. Poľská vláda sa preto s vysokou infláciou rozhodla bojovať dočasnými zmenami v DPH.

Sadzba DPH pre niektoré služby a výrobky dočasne klesne. Zníženie DPH má zatiaľ platiť 6 mesiacov, nie je vylúčené, že ho vláda ešte predĺži.

Nižšia DPH bude v Poľsku platiť na energie (klesne z 23% na 5%), plyn (klesne z 23% na 8%) a tiež pohonné hmoty (klesne na 8% – čo by malo znamenať zlacnenie približne 15 centov na liter).

Vláda schválila aj zníženie DPH na vybrané potraviny. Tie sa budú zdaňovať nulovou sadzbou dane. Týkať sa to bude chliba, cereálnych výrobkov, mäsových výrobkov, ale aj mliečnych výrobkov a džúsov.

Vysoká inflácia trápi aj Slovensko, ale slovenská vláda zatiaľ žiadne podporné kroky neurobila. Inflácia pritom na Slovensku za minulý rok dosiahla až 3,2% a NBS upozorňuje, že tento rok v prvých mesiacoch môže inflácia na Slovensku dosiahnuť až 7%.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Odvody za január budú odložené až do marca 2025

Nasl. článok

Vláda schválila plánovaný odklad platenia odvodov aj za mesiac január

Viac z Financie

0 0,00