9.8 C
Bratislava
DomovPeniazeOkamžité platby: revolúcia v medzibankových platbách

Okamžité platby: revolúcia v medzibankových platbách

Termín zavedenia okamžitých platieb v SR, ktorý stanovil Národný plán pre zavedenie okamžitých platieb v SR na 1. február 2022, bol splnený a od 1. februára sú okamžité platby dostupné aj na Slovensku.

Inovatívny a moderný spôsob platenia je aktuálne dostupný pre klientov troch komerčných bánk (Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra banka), ktoré majú významný podiel na slovenskom trhu.

Klienti spomínaných bánk majú možnosť zasielať a prijímať okamžité platby do ktorejkoľvek banky v SEPA priestore, ktorá poskytuje tento typ platieb.

Národná banka Slovenska predpokladá, že okamžité platby začnú postupne poskytovať aj ďalší poskytovatelia platobných služieb na Slovensku.

Aktualizovaný zoznam štátov, v ktorých fungujú okamžité platby v mene euro, nájdete na stránke Európskej platobnej rady.

- Inzercia -

Okamžitá platba je platba, ktorá je dostupná klientovi banky každý deň v roku, vrátane víkendov a sviatkov a je pripísaná na účet príjemcu platby do niekoľkých sekúnd. Cieľom NBS bolo v spolupráci s bankovým sektorom sprístupniť aj klientom bánk v SR tento moderný, rýchly a vysoko efektívny spôsob úhrady platieb. Okamžité platby prinesú viacero benefitov tak pre spotrebiteľov, ako aj pre firmy a štátne inštitúcie.

Banková rada NBS v decembri 2019 odsúhlasila Národný plán zavedenia okamžitých platieb v Slovenskej republike. Národný plán bol vypracovaný v spolupráci Národnej banky Slovenska, Slovenskej bankovej asociácie, Ministerstva financií SR a Štátnej pokladnice.

- Inzercia -
ZdrojNBS

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.