///

ČNB začala kroky k odňatiu licencie Sberbank CZ

2 min. čítania

Stalo sa tak kvôli zhoršeniu likviditnej situácie banky v súvislosti s významným odlivom vkladov po tom, čo došlo k eskalácii rusko-ukrajinského konfliktu a napadnutiu Ukrajiny Ruskom.

V súvislosti s tým ČNB vydala predbežné opatrenie, ktorým banke zamedzila nakladaniu s aktívami a pasívami, vrátane poskytovania nových úverov a prijímania vkladov.

Situáciu v Sberbank CZ prerokovala banková rada ČNB na svojom mimoriadnom rokovaní 27. februára 2022. Postup voči Sberbank CZ prebieha v rámci tzv. režimu riešenia krízy, ktorý sa zaoberá situáciou bánk v zlyhaní a navrhuje riešenie, ktoré minimalizuje dopady na ekonomiku a finančný systém.

Banková rada vzala na vedomie, že Sberbank CZ zlyháva a nemožno predpokladať, že by toto zlyhanie mohlo byť v primeranej lehote odvrátené inými opatreniami. Tiež sa dá predpokladať, že zvolené riešenie nebude mať vplyv na stabilitu českého finančného sektora.

„Likviditná kríza Sberbank CZ bola spôsobená externým, geopolitickým vývojom. Ide tak o izolovaný a špecifický problém banky, ktorá nie je významná z hľadiska tuzemského bankového sektora. Ten tak aj naďalej zostáva jedným z najrobustnejších a najstabilnejších v Európe. Česká národná banka nastalú situáciu v Sberbank CZ od začiatku intenzívne rieši a robí všetko pre to, aby bol dopad problémov banky na jej klientov čo najmenší,“

DODAL GUVERNÉR RUSNOK.

Vklady klientov v Sberbank CZ sú zo zákona poistené do výšky 100.000 EUR na jedného klienta (cca 2,5 mil Sk). V tomto limite sa náhrady poskytujú do 100 percent výšky vkladu. Poistené sú vklady ako občanov (fyzických osôb), tak firiem (právnických osôb). Vklady obcí a krajov sú poistené iba v prípade, že im patria výnosy z daní, pričom ich daňové príjmy nepresahujú sumu zodpovedajúcu 500.000 EUR a pri splnení ďalších zákonných podmienok.

Výplatu náhrad vkladov bude organizovať Garančný systém finančného trhu prostredníctvom finančnej inštitúcie, ktorú určí. Garančný systém musí spustiť výplatu do 7 pracovných dní od rozhodného dňa, tj odo dňa, keď dostane písomné oznámenie Českej národnej banky o neschopnosti banky v kríze splniť záväzky voči klientom. Podľa informácií Českej národnej banky disponuje teraz Garančný systém finančného trhu sumou 35 miliárd českých korún na výplatu vkladov podliehajúcich poisteniu.

„Garančný systém finančného trhu je pripravený začať výplatu náhrad poistených vkladov podľa zákona do výšky 100.000 EUR na jedného klienta, akonáhle dostane príslušné oznámenie Českej národnej banky. Ubezpečujem vkladateľov, že Garančný systém disponuje dostatočným množstvom finančných prostriedkov na uspokojenie všetkých oprávnených nárokov na výplatu náhrad vkladov,“

povedala na riešenie situácie v Sberbank CZ výkonná riaditeľka Garančného systému finančného trhu Renáta Kadlecová.

Oznámenie Českej národnej banky prišlo iba pár minút po tom, ako Európska centrálna banka vydala varovanie, že európskej divízii ruskej Sberbank hrozí krach. Ruská banka okre Česka pôsobí aj v Slovinsku, Chorvátsku a v susednom Rakúsku.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

ECB varuje, že európskej divízii ruskej Sberbank hrozí krach

Nasl. článok

Neutrálne Švajčiarsko odreže od peňazí Putina aj Lavrova

Viac z Biznis

0 0,00