//

ECB varuje, že európskej divízii ruskej Sberbank hrozí krach

1 min. čítania

Európska centrálna banka to oznámila dnes ráno. Do problémov sa európska divízia ruskej banky dostala pre inváziu Ruska na Ukrajinu. Ruská invázia potom spôsobila masívny odliv hotovosti.

Mnoho klientov Sberbank sa rozhodlo peniaze previesť a účty zrušiť. Kritická bola situácia v susednom Česku, kde banka ešte v piatok zatvorila svoje pobočky. Cez víkend potom banka oznámila, že pobočky neotvorí ani v pondelok a banka zároveň obmedzila aj kartové transakcie.

Európska divízia ruskej Sberbank okrem Česka pôsobí aj v Chorvátsku a tiež v Slovinsku. Svoje ústredie má v susednom Rakúsku, kde už rakúsky orgán bankového dohľadu na banku uvalil moratórium. Podľa dnešného vyjadrenia ECB sa európska časť Sberbank blíži ku stavu, keď nebude schopná plniť svoje záväzky.

Ruská Sberbank v minulosti pôsobila aj na Slovensku, ale z nášho trhu sa stiahla a slovenská aktívna odkúpila Prima banka Slovensko. Aktíva európskej divízie Sberbank sa odhadujú na takmer 13 miliárd eur. Ruská matka patrí medzi banky, ktoré nebudú mať prístup k cezhraničným platbám cez SWIFT.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Komentár: USA a Európska únia konečne pochopili, že po dobrom to s Putinom nepôjde

Nasl. článok

ČNB začala kroky k odňatiu licencie Sberbank CZ

Viac z Biznis

0 0,00