////

Dôvera v ekonomiku vo februári opäť poklesla

3 min. čítania

Nepatrne sa zhoršila aj nálada spotrebiteľov, u ktorých sa zvýšili obavy najmä z očakávaného vývoja finančnej situácie ich domácnosti. Naopak, dôvera slovenských podnikateľov už druhý mesiac po sebe rástla v obchode a v stavebníctve.

Ekonomická nálada na Slovensku sa vo februári 2022 medzimesačne opäť mierne zhoršila, čo ovplyvnil najmä vývoj v priemysle a v službách. Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 3,3 bodu na úroveň 94,9. Aktuálna hodnota IES je výrazne optimistickejšia ako v rovnakom období minulého roka o 17,2 bodu, za úrovňou dlhodobého priemeru zaostáva o 7,6 bodu.

Nedôvera priemyslu

V medziročnom porovnaní sa dôvera podnikateľov výrazne zlepšila vo všetkých sledovaných oblastiach ekonomiky s výnimkou priemyslu. Výrazne optimistickejší ako pred rokom boli aj spotrebitelia.

V rámci dôvery podnikateľov sa zisťuje päť čiastkových indikátorov, ktoré vyjadrujú dôveru podnikateľov na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

Už tretí mesiac je viditeľná neistota v priemysle. Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave poklesol aj vo februári o 3,7 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu -8. Dôvera v priemysle sa tak nachádza na najnižšej úrovni od septembra 2020. Vývoj indikátora nepriaznivo ovplyvnilo najmä očakávané zníženie produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch.

Pokles produkcie

Pokles priemyselnej produkcie bol zaznamenaný predovšetkým vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, dopravných prostriedkov a potravín.

Z očakávaného dopytu mali najväčšie obavy aj podnikatelia v službách.

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách vo februári klesol, jeho hodnota (9) sa v porovnaní s januárom znížila o 6,7 p. b. Nižší dopyt predpokladajú v informáciách a komunikácii, vo finančných a poisťovacích činnostiach, v doprave a skladovaní.

Naopak, väčší záujem očakávajú v administratívnych a podporných službách, v umení, zábave a rekreácii, ale aj v oblasti nehnuteľností a v ubytovacích a stravovacích službách.

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa oproti predchádzajúcemu mesiacu opäť mierne zhoršila. Sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery sa medzimesačne znížil o 0,9 bodu na úroveň -22,3, naďalej tak zaostáva za úrovňou dlhodobého priemeru o 2,8 bodu.

Obavy spotrebiteľov

U spotrebiteľov sa zvýšili obavy najmä z očakávaného vývoja finančnej situácie ich domácnosti. Menej priaznivý predpokladali aj vývoj celkovej hospodárskej situácie a očakávaných úspor domácnosti. Zmiernili sa u nich len obavy z očakávaného vývoja nezamestnanosti.

Druhý mesiac po sebe stúpa aj dôvera v odvetví obchodu. Indikátor dôvery v obchode vo februári 2022 pokračoval v mierne rastúcom trende, kedy stúpol o 3 p. b. na hodnotu 21. Podnikatelia hodnotia súčasnú situáciu za priaznivú vzhľadom na ďalšie blížiace sa uvoľňovanie protipandemických opatrení.

Pri hodnotení očakávaných podnikateľských aktivít na najbližšie tri mesiace najviac prevládali optimistické názory medzi podnikateľmi v maloobchode s ostatným tovarom v špecializovaných predajniach.

Stavebníctvo

Vo februári sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpol o 3 body na -8,5. Zlepšenie spôsobili priaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok predovšetkým podnikov vykonávajúcich inžinierske stavby. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 15,5 bodu. Optimizmus podnikateľov v stavebníctve bol vo februári najvyšší od marca 2020, kedy zasiahla aj Slovensko pandémia koronavírusu.

Z dôvodu dôslednejšieho zachytenia dynamických zmien v náladách podnikateľov a spotrebiteľov ovplyvnených situáciou okolo pandémie COVID-19 ŠÚ SR od januára 2021 zmenil indikátor ekonomického sentimentu z trojmesačného kĺzavého priemeru na mesačnú formu. Očakávania a nálady ŠÚ SR zisťuje mesačne u podnikateľov v štyroch ekonomických oblastiach (v priemysle, stavebníctve, obchode, službách) a u spotrebiteľov.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Kurzarbeit od dnešného dňa aj na Slovensku

Nasl. článok

Ministerstvo dopravy spúšťa veľkú schému pomoci pre autobusových prepravcov

Viac z Biznis

0 0,00