Doba sa mení a namiesto znižovania sadzieb teraz prichádza ku zvyšovaniu úrokových sadzieb na úveroch. Zmeny na hypotekárnom trhu si všimlo aj slovenské ministerstvo financií, ktoré na Facebooku odporúčalo v čase zvyšujúcich sa sadzieb skôr dlhšie fixácie.
„O náraste úrokovej sadzby pri hypotékach sa rozprávalo už dlho. Slovensko malo už nejaký ten čas jedny z najlacnejších úverov na bývanie v Európskej únii. Väčšina bánk na Slovensku však už postupne zvyšuje svoje hypotekárne sadzby.
Súčasný nárast o dve desatiny percenta však nepredstavuje veľkú katastrofu. Nezabúdajme, že v iných krajinách, ako napríklad v susednom Česku, sú úrokové sadzby podstatne vyššie. My si tiež pamätáme časy s podstatne vyššími úrokovými sadzbami, ako budeme mať po aktuálnom zvýšení.
Výraznému nárastu úrokových sadzieb a problémom v rodinných rozpočtoch je možné predísť prostredníctvom hypotekárnych úverov s dlhšou fixáciou – teda na sedem rokov a viac. Znamená to, že úroková sadzba ostane po celé toto obdobie nezmenená, a klient banky sa tak nemusí v najbližších rokoch obávať, že by sa mu úver zo dňa na deň predražil.
Hypotéky s kratšími troj až päť ročnými fixáciami sa môžu zdať lákavé, lebo majú nižšiu úrokovú sadzbu, a preto sú lacnejšie. Dlhšie fixácie sú však zárukou dlhodobo stálej a nemennej úrokovej sadzby. Rodinám tak môžu priniesť väčšiu stabilitu a možnosť naplánovať si rodinné výdavky v dlhodobom horizonte.
Prečo je práve teraz dôležité rozmýšľať nad dlhšími fixáciami? Ekonomickí analytici predpokladajú, že úrokové sadzby dosiahli svoje dno a v najbližších rokoch budú rásť. Nízke úrokové sadzby na Slovensku držalo veľké konkurenčné prostredie v komerčnom bankovom sektore. Ak však najväčšie banky pristúpili k zvyšovaniu úrokových sadzieb, a to ešte pred intervenciou Európskej centrálnej banky, je veľký predpoklad, že sa k ním pridajú aj ostatné,“ uviedol na Facebooku rezort financií.