//

Dohoda ministerstva pôdohospodárstva a obchodníkov rastu cien nezabráni

2 min. čítania

Ministerstvo pôdohospodárstva sa pochválilo dohodou s obchodníkmi. Aj keď dohodu ministerstvo prezentuje ako nástroj na zastavenie rastu cien, tak skutočnosť je trocha iná. Dohoda rastu cien v obchodoch totiž vôbec nebráni.

„Garantovať cenu základných potravín pre obyvateľov považuje minister Samuel Vlčan za svoju kľúčovú úlohu. A to najmä v období, keď čelíme nárastu cien energií, ktoré tvoria hlavné vstupy pri potravinárskej výrobe. Za účasti zástupcov obchodníkov dnes na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) podpísali Deklaráciu o cenovej stabilite potravín,“

UVIEDOL REZORT PÔDOHOSPODÁRSTVA.

Slovenská aliancia moderného obchodu, Zväz obchodu a ministerstvo pôdohospodárstva sa dohodli, že obchodníci v prípade iba 13 vybraných potravín nebudú zvyšovať svoje marže.

Minister tvrdil, že vďaka tomu nebude cena týchto potravín rásť. Lenže to nie je pravda, keďže obchodníci sa zaviazali iba nezvyšovať maržu. Ak bude rásť nákupná cena týchto potravín, tak obchodníci budú môcť cenu potravín zvyšovať. Navyše ide iba o dohodu medzi obchodníkmi a ministerstvom, ktorú nemusia dodržiavať všetci obchodníci.

„Som veľmi rád, že ako Zväz obchodu Slovenskej republiky (ZO SR), tak aj Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) dnes vyjadrili dobrú vôľu pri udržaní cenovej stability základných potravín pre našich spotrebiteľov. Žijeme v neľahkých časoch a verím, že podpisom tohto dokumentu sa aj naplnia očakávania upokojiť vzniknutú situáciu, ktorú vyvolali zvýšené ceny energií. Tie sa následne pretavili aj do finálnych cien potravín a my musíme reagovať. Preto vznikol zoznam konkrétnych 13 základných potravín, ktorých cenu musia mať naši spotrebitelia garantovanú,“

UVIEDOL NA TLAČOVEJ KONFERENCII MINISTER SAMUEL VLČAN.

Členovia SAMO a ZO SR sa podpisom tohto dokumentu zaväzujú k tomu, že pri cenotvorbe základných druhov potravín budú pristupovať férovo, citlivo a zohľadnia mieru svojich zvýšených vstupov a prevádzkových nákladov.

Ďalej deklarujú, že trend vývoja spotrebiteľských cien a marží základných druhov potravín bude vyvážený a najmä bez odchýlok v neprospech spotrebiteľa. Pri uplatňovaní Deklarácie o prejave dobrej vôle vo veci udržania cenovej stability potravín bude dodržiavaná platná legislatíva, ako aj predpisy o ochrane hospodárskej súťaže.

Súčasťou dokumentu je aj zoznam potravín, pri ktorých sa obchodníci zaviazali vytvoriť ich cenovú stabilitu: dusená šunka bravčová, kurča pitvané, bravčové párky, rožok biely obyčajný, ovocný jogurt, chlieb (pšenično-ražný), čerstvé maslo, kuracie prsia – rezne, syr eidam tehla (45% t.s.), slepačie vajcia (veľkosť M), bravčové karé, mlieko trvanlivé polotučné a pšeničná múka polohrubá výber. Z pôvodného zoznamu, ktorý obsahoval 15 položiek, vypadla trvanlivá saláma a smotana na šľahanie.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Minulý rok ubudlo najmä zamestnancov v službách

Nasl. článok

Ako na refinancovanie hypotéky?

Viac z Biznis

0 0,00