/

Agentúra Fitch potvrdila rating Slovenska

1 min. čítania

Súčasné hodnotenie Slovenska je podporené konkurencieschopným exportom, stabilnými priamymi zahraničnými investíciami a dôveryhodným politickým rámcom.

Vo vyhlásení zverejnenom v piatok 18. marca Fitch zdôraznil dôveryhodný politický rámec Slovenska, ktorý je podporený členstvom v Európskej únii a eurozóne.

Poukázal tiež na skutočnosť, že úroveň štátneho dlhu Slovenska je stabilná. V roku 2021 dosiahol verejný dlh/HDP síce jeho maximum (62,5%) no očakáva sa, že vďaka silnému nominálnemu rastu klesne do roku 2025 na 58%.

Fiškálna výkonnosť bola vďaka vyšším príjmom a nižším kapitálovým výdavkom v roku 2021 lepšia, než sa očakávalo, pričom deficit sa odhaduje na 6,3 % HDP.

„V roku 2022 predpokladáme mierny pokles deficitu na úroveň 5,3% HDP,“

UVÁDZA AGENTÚRA FITCH.

Bankový sektor, ktorý je prevažne v zahraničnom vlastníctve, je stabilný, ziskový a má dobrú kvalitu aktív.

„Sme radi, že nezávislá ratingová agentúra vysoko pozitívne hodnotí bonitu Slovenska a tiež kvalitu spravovania verejných financií. Obzvlášť v situácii historicky mimoriadne komplikovaného súbehu pandemickej krízy a vojnového konfliktu na východnej hranici,“

POVEDAL MINISTER FINANCIÍ SR IGOR MATOVIČ.

Za naše slabé stránky agentúra Fitch považuje riziko rastu inflácie či tlak na verejné financie z dôvodu ruskej invázie na Ukrajine, a vysokú závislosť Slovenska od importu energie z Ruska.

Fitch očakáva spomalenie ekonomického rastu z 3% (2021) na 2% v roku 2022. Verejné investície však v druhej polovici tohto roka poskytnú určitú dynamiku v súlade s vyšším čerpaním viacročného finančného rámca na roky 2014 – 2020 a z Plánu obnovy, čím dôjde k oživeniu ekonomiky.

V kombinácii s postkovidovou normalizáciou zahraničného obchodu sa v roku 2023 zvýši ekonomický rast na 4,6 %.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Domové kotolne by mohli plyn získať lacnejšie. Zmeny nastanú aj pri elektrine

Nasl. článok

Ako na investovanie: Základy a pravidlá investovania

Viac z Biznis

0 0,00