/

Trh práce dokáže absorbovať záujemcov z Ukrajiny, pomôžu ekonomike

1 min. čítania

Ide o pozície, ktoré sa dlhodobo nedarí obsadiť pre nízky záujem Slovákov. Spravidla sú s nižšou úrovňou kvalifikácie, pri ktorých jazyková bariéra nie je prekážkou.

Čoskoro tiež dôjde k nárastu počtu letných sezónnych pozícií na dohodu v rozsahu približne 60 tisíc pracovných miest. V horizonte 6 mesiacov teda existuje priestor na absorbovanie pracovnej sily aj z cudziny v rozsahu približne 92 tisíc pozícií.

Miera evidovanej nezamestnanosti podľa aktuálnych údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR vo februári medzimesačne klesla o desatinu percentuálneho bodu na 6,86 percenta. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidujú výrazný nárast počtu voľných pracovných miest. Medzimesačne došlo k ich nárastu o viac ako 3-tisíc, teda o 4,25 %.

„Predpokladáme, že v najbližších šiestich mesiacoch si môže nájsť prácu na Slovensku až 32 tisíc občanov Ukrajiny, pričom ide o pracovné miesta, o ktoré nemajú záujem občania Slovenskej republiky. Najväčší podiel záujemcov o prácu z Ukrajiny sa môže uplatniť v sektore operátorov a montérov strojov a zariadení, potom ako pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, napríklad upratovanie, pomocníci v sklade, pomocní pracovníci vo výrobe a potom ako pracovníci v službách a obchode, ako napríklad kuchári, opatrovatelia, čašníci,“ 

uviedol v tejto súvislosti minister práce Milan Krajniak.

Slovensku sa oplatí podľa rezortu práce snažiť sa o to, aby utečenci z Ukrajiny zostali v krajine a zamestnali sa tu. Desiatky tisíc pozícií vhodných pre občanov Ukrajiny, ktoré zamestnávatelia nedokážu obsadiť znamená taktiež stimul pre výkon slovenskej ekonomiky.

Vzhľadom na skutočnosť, že cudzinec nesmie zarábať menej ako občan SR, existuje objektívny predpoklad, že cudzinci nie sú pre rast miezd prekážkou. Slovákom sa v dôsledku príchodu pracovníkov z tretích krajín nebude znižovať cena práce, pretože cudzinci obsadzujú najmä tie pracovné miesta, o ktoré Slováci nemajú záujem, resp. pre ktoré je na trhu nedostatok pracovnej sily.

Ak sa na Slovensku odídenci z Ukrajiny zamestnajú, významne sa tiež zredukujú negatívne vplyvy, ktoré by nezamestnaní utečenci odkázaní na štát predstavovali pre verejné financie.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Ako na investovanie: Základy a pravidlá investovania

Nasl. článok

Vojna na Ukrajine: Tatra banka umožní výmenu hrivien

Viac z Biznis

0 0,00