//

Sulík: Prvé dva roky boli náročné, no pre ľudí a podnikateľov sme urobili maximum

5 min. čítania
Richard Sulík

Aj tieto ciele sa podarilo splniť rezortu hospodárstva počas prvých dvoch rokov od nástupu nového vedenia na čele s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. 

„Boli to dva roky výrazne poznačené pandémiou a v ostatnom čase aj vojenským konfliktom na Ukrajine. Napriek tomu, ak sa obzriem späť na uplynulých 24 mesiacov, dovolím si tvrdiť, že sme odviedli kvalitnú prácu. Snažíme sa robiť maximum, aby sme ľuďom a podnikateľom v tejto neľahkej dobe dokázali pomôcť,“ 

uviedol Richard Sulík.

K najväčším úspechom rezortu patria zmeny v oblasti podnikateľského prostredia, ktoré je od začiatku jednou z absolútnych priorít. Slovensko sa totiž v posledných rokoch pravidelne prepadávalo čoraz nižšie v rebríčkoch posudzujúcich kvalitu podnikateľského prostredia. 

„Tento negatívny trend sme chceli zastaviť a postupnými krokmi sa nám to darí. Výraznou mierou k tomu dopomohli aj balíky opatrení – tzv. Kilečká. Vyslali sme pozitívny signál ťažko skúšaným podnikateľom, že to so zlepšovaním podnikateľského prostredia myslíme vážne,“ 

uviedol štátny tajomník MH SR Ján Oravec.

Prvé Kilečko prinieslo 114 opatrení, druhé ďalších 198. V súčasnosti sa už postupne zbierajú podnety na tretí balík opatrení. MH SR pracuje aj na znižovaní regulačnej záťaže, a teda nákladov na podnikanie.

Od 1. júna 2021 majú všetky ministerstvá a ďalších 20 dôležitých úradov povinnosť dodržiavať pravidlo 1 in – 1 out, od 1. januára 2022 dokonca 1 in – 2 out. Ak idú zaviesť novú reguláciu, ktorá zaťaží podnikateľov, musia reguláciu (resp. dve) v rovnakej hodnote odstrániť.

Rezort hospodárstva v čase pandémie poskytoval a naďalej poskytuje niekoľko foriem pomoci. Patria k nim aj dotácie na nájomné, ktoré boli vyhodnotené ako jedna z najefektívnejších pomocí v rámci koronakrízy. Takýmto spôsobom pomáha podnikateľom, ktorých prevádzky výrazne zasiahla a obmedzila pandémia. 

V rámci 1. a 2. vlny takto ministerstvo vyplatilo podnikateľom viac ako 137 miliónov eur. Od polovice decembra môžu žiadať o dotácie podnikatelia, ktorých zasiahla 3. vlna pandémie. V súčasnosti MH SR tieto žiadosti priebežne schvaľuje a vypláca.

Počas koronakrízy rezort tiež poskytoval podporu kultúre a kreatívneho priemyslu, financie pre nedotovanú autobusovú dopravu a v neposlednom rade pomáha podnikateľom s preplácaním nákladov súvisiacich s povinným testovaním, ktoré bolo donedávna vo firmách.

Príchod pandémie a aktuálny vojenský konflikt zasiahli aj energetický sektor, predovšetkým v súvislosti s cenami energií. 

„Sú to šialené výkyvy, preto sme sa snažili prijať také kroky, aby spotrebitelia a podnikatelia pocítili rast cien čo najmenej,“ 

uviedol štátny tajomník MH SR Karol Galek.

Rezort hospodárstva v súčinnosti s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) urobil kroky, ktoré znížili regulované poplatky v cenách energií na najnižšie za posledných päť rokov a povolená miera ziskovosti monopolov je na historickom minime.

Všetci spotrebitelia, vrátane firiem, preto ušetria tento rok v koncových cenách celkovo 60 miliónov eur. Súčasťou pásmovej TPS je tiež 40 miliónov eur, ktoré boli presunuté priamo z kapitoly ministerstva hospodárstva. 

„Pre domácnosti, ktoré sú v prípade nárastu cien zraniteľné, sa nám podarilo spolu so Slovenskými elektrárňami zastabilizovať ceny elektriny na najbližšie dva roky. Podpísali sme memorandum, ktorým sa nám podarilo zabezpečiť, že napriek rastu cien na trhu sa tento nepremietne na faktúrach pre domácnosti. Vďaka tomu by mali počas nasledujúcich dvoch rokov ušetriť priemerne 500 eur,“ 

vysvetlil Galek, ktorý pripomenul aj zastropovanie cien plynu pre bytové kotolne či možnosť pre firmy čerpať v tomto roku viacero dotačných schém, ktoré im umožnia znížiť si účty za energie.

Štátny tajomník tiež poukázal na nekonečný príbeh s názvom Mochovce, ktorý sa podľa neho chýli ku koncu. 

„Dostavba tretieho bloku je hotová, štvrtý blok by podľa súčasného harmonogramu mal ísť do prevádzky do dvoch rokov. Naše aktívne vystupovanie, zvýšený dohľad a tlak prináša svoje ovocie,“ 

uzavrel Galek.

MH SR pokračuje v stratégii poskytovania investičných stimulov, ktoré smerujú predovšetkým do najmenej rozvinutých okresov, prioritne formou daňových úľav.

Cieľom je vytvárať pracovné miesta v hladových dolinách, ale aj podporovať investície s pridanou hodnotou. S tým súvisí aj snaha rezortu budovať strategické parky.

Prvým úspechom je pripravovaný priemyselný park v Rimavskej Sobote, kde vznikne jeden z najväčších priemyselných parkov na južnom Slovensku. Park by mal vzniknúť do konca roku 2023.

Rezort hospodárstva očakáva, že priemyselný park vytvorí príležitosť pre vytvorenie minimálne 500 nových pracovných miest, na ktoré budú naviazané stovky ďalších nepriamych pracovných pozícií. O nový park už prejavilo záujem viacero investorov. 

„Bude to výrazný impulz nielen pre tento región, ale aj pre celé južné Slovensko. Okrem toho intenzívne pracujeme aj na strategickom parku Valaliky na východnom Slovensku. Už teraz sa ukazuje opodstatnenosť prípravy takéhoto parku, pretože máme rozhodené laná na významných investorov, pre ktorých je pripravenosť územia kľúčová. Musíme byť pripravení a ponúknuť im adekvátne podmienky. Nechceme zopakovať chybu predchádzajúcej vlády, keď jej pomedzi prsty ušlo BMW práve preto, že nemali pripravený park,“ 

vysvetlil R. Sulík.

MH SR tiež podporuje inovácie a výskum. Minulý rok bola schválená Národná vodíková stratégia (NVS), ktorá je prvým kľúčovým dokumentom v rámci podpory vodíkových technológií. Tie, ale aj mnohé ďalšie Slovensko predstavilo na svetovej výstave EXPO v Dubaji. 

„Nechali sme za sebou skutočne výraznú stopu. Našim podnikateľom sme otvorili brány do sveta, pomohli sme im získať kontakty a mnohí z nich už majú podpísané reálne kontrakty a dohody. Misia v Dubaji sa pomaly končí a my sa začneme pripravovať na Osaku 2025,“ 

zhodnotil minister R. Sulík.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Úspech v aukcii štátnych dlhopisov

Nasl. článok

Zamestnávanie cudzincov z tretích krajín prinesie pracovnú silu do nedostatkových profesií

Viac z Biznis

0 0,00