/

Pomoc Ukrajine: Utečencom uľahčia prístup k bankovým účtom

1 min. čítania

Ministerstvo financií SR umožnilo ukrajinským utečencom jednoduchší prístup k platobným účtom. Bankový účet je totiž dôležitý nie len pre nákup tovarov a služieb, ale napríklad aj pre výkon zamestnania či dostupnosť základných služieb štátu.

V čase prebiehajúceho vojenského konfliktu môžu nastať situácie, keď všetky doklady, potrebné na otvorenie bankového účtu, utečenci nemajú pri sebe.

Ministerstvo financií SR preto dočasne tento proces zjednodušuje, aby uľahčilo ich začlenenie do každodenného života. Na otvorenie účtu v banke bude utečencovi stačiť doklad, ktorý obsahuje fotografiu, meno, priezvisko, dátum narodenia, údaj o trvalom pobyte alebo inom pobyte a štátnej príslušnosti.

Podmienkou je, že musí byť vydaný oficiálnymi orgánmi Ukrajiny, nemá porušenú celistvosť a nie je poškodený tak, že je nečitateľný.

Údaje o trvalom pobyte alebo inom pobyte a štátnej príslušnosti je možné zabezpečiť aj čestným vyhlásením osoby, ktorá si otvára účet. Možná je aj vzájomná kombinácia rôznych dokladov. Utečenci môžu napríklad predložiť potvrdenie o udelení dočasného útočiska v kombinácii s inými dokladmi.

Takto otvorené účty budú len časovo obmedzené a platiť budú počas poskytovania dočasného útočiska ukrajinským utečencom. Po skončení tohto obdobia banky účet do jedného mesiaca uzavrú. Ak sa však pred uzavretím účtu utečenec preukáže bežne používanými dokladmi, banka bude účet, už ako bežný, viesť aj naďalej.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Zamestnávanie cudzincov z tretích krajín prinesie pracovnú silu do nedostatkových profesií

Nasl. článok

Ako na investovanie: Sporenie s hypotékou? Myslite hlavne na vyššiu splátku

Viac z Peniaze

0 0,00