-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniazeO pomoc v hmotnej núdzi požiadalo už takmer 33-tisíc Ukrajincov

O pomoc v hmotnej núdzi požiadalo už takmer 33-tisíc Ukrajincov

Odídenci, ktorí sa ocitli v nepriaznivej situácií, a požiadali na Slovensku o dočasné útočisko, majú nárok na dávky v hmotnej núdzi.

Tento príspevok slúži na preklenutie počiatočného ťažkého obdobia, kým si nájdu vhodné zamestnanie. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny na celom Slovensku aktívne pomáhajú odídencom pri začlenení sa na trh práce.

Pomoc deťom

Cez hranice Slovenskej republiky prešlo do polnoci k 6. aprílu 26.773 detí. Celkom 95 detí bez sprievodu bolo umiestnených v centrách pre deti a rodiny, najviac v Prešove. Orgány sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately poskytli pomoc celkovo 137 maloletým bez sprievodu.

Rezort práce navýšil kapacitu v zariadeniach starostlivosti o deti do troch rokov o 10 %, a to bez potreby zasahovania do prevádzkových podmienok zariadení. Riaditelia zariadení tak nemusia prijímať viac zamestnancov.

Deti z Ukrajiny, ktoré sú zapojené do vzdelávaco-výchovného procesu, majú nárok aj na dotáciu na stravu. Tá sa na školách poskytuje preddavkovo. K 5. aprílu 2022 evidujú úrady práce v oblasti dotácií na stravu 2.011 detí so štátnou príslušnosťou Ukrajina.

- Inzercia -

Aktuálne pracuje rezort práce na úprave podmienok poskytovania dotácie, aby mohlo ministerstvo poskytnúť zriaďovateľom doplatok na pokrytie ich zvýšených nákladov.

Zamestnanosť

Za týždeň narástla zamestnanosť odídencov z Ukrajiny o 78 %. Kým minulý týždeň ich bolo 1.479, k 6. aprílu tohto roka eviduje ministerstvo práce celkovo 2.645 odídencov z Ukrajiny, ktorí sa na Slovensku zamestnali na informačnú kartu.

Najviac odídencov sa uplatnilo v profesiách montážny pracovník vo výrobe (28,4 %), operátor výrobného zariadenia (8,5 %) a upratovačka (8,2 %). Obsadzujú tak najmä tie pracovné miesta, ktoré sa dlhodobo nedarí obsadiť pre nízky záujem Slovákov.

Zamestnanci úradov práce, sociálnych vecí a rodiny vo veľkokapacitných centrách pre utečencov zisťujú formou dvojjazyčného dotazníka záujem odídencov o zamestnanie, ako aj oblasti v akých by chceli pracovať.

Ak je k dispozícií voľné pracovné miesto, kontaktujú zamestnávateľa, prípadne zamestnávateľom sprostredkujú kontakty. Všetky úrady zároveň poskytujú občanom Ukrajiny informačno-poradenské služby pri hľadaní zamestnania a adaptácií v novom zamestnaní.

Na 18 úradoch práce nájdu odídenci informačné tabule s voľnými pracovnými miestami aj v ukrajinskom jazyku. Prácu si môžu hľadať aj na štátnom portáli o službách zamestnanosti.

Pomoc v hmotnej núdzi

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny dočasne upravilo postupy v poskytovaní niektorých štátnych sociálnych dávok a pomoci v hmotnej núdzi tak, aby boli dostupnejšie pre utečencov z Ukrajiny.

Žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi si môžu odídenci z Ukrajiny podať buď na úrade práce alebo vo veľkokapacitných centrách, kde sú prítomní aj zamestnanci úradov.

Ústredie pripravilo zjednodušené dvojjazyčné tlačivo pre podanie žiadosti. K 5. aprílu 2022 eviduje rezort práce celkovo 15.955 žiadostí o pomoc v hmotnej núdzi, čo predstavuje 32.380 posudzovaných osôb. Najviac žiadostí prijal úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.