/

Prvá pomoc podľa IFP a ÚHP pomohla udržať zamestnanosť

1 min. čítania

Pomoc dokázala zabrániť prepúšťaniu, ak bola poskytnutá čo najskôr a trvala dlhšie ako dva mesiace. S dĺžkou poberania jej vplyv rastie a po 5 až 7 mesiacoch v závislosti od opatrenia prudko klesá.

V rámci poskytovania prvej pomoci na udržanie zamestnanosti boli účinnejšie opatrenia po vzore Kurzarbeit alebo systému skrátenej práce, počas ktorej zamestnávateľ dostáva podporu na zamestnancov, ktorým nemôže prideľovať prácu (opatrenie 1 a 3A).

Tieto udržali pracovné miesta aj po ukončení poskytovania príspevkov. Paušálne príspevky v závislosti od poklesu tržieb (opatrenie 3B) naopak u väčších firiem iba presunuli prepúšťanie na neskôr.

Navyše pomer zachránených pracovných miest k vynaloženým výdavkom bol pri opatrení 3B z pohľadu nákladovej efektívnosti príliš nízky, podporených bolo aj veľa firiem s poklesom tržieb už pred pandémiou.

„V prípade ďalšieho poskytovania Prvej pomoci a stáleho Kurzarbeitu odporúčame pomoc poskytovať čo najrýchlejšie a po obmedzenú dobu (6 mesiacov), kedy podľa analýzy pôsobila najsilnejšie a zohľadňovať aj finančné zdravie firiem v minulosti,“

uviedli analytici z IFP.

Po dlhšom období priamej podpory pracovných miest je potrebné presunúť zameranie od dotovania pracovných miest na zvyšovanie zamestnanosti cez podporu ďalšieho vzdelávania a rekvalifikácie zamestnancov, obzvlášť tých najzraniteľnejších.

Od začiatku apríla vstúpil do platnosti zákon o podpore v čase skrátenej práce. Pre zamestnávateľov teda už nebude platiť opatrenie Prvá pomoc, ale môžu využívať práve podporu v čase skrátenej práce.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

O pomoc v hmotnej núdzi požiadalo už takmer 33-tisíc Ukrajincov

Nasl. článok

Ako na investovanie: Poistenie musí byť súčasťou vašej rezervy

Viac z COVID-19

0 0,00