/

Slovensko poskytne Ukrajine pomoc viac ako 530 miliónov eur zo zdrojov EÚ

1 min. čítania

Slovensko sa v tejto súvislosti zaviazalo poskytnúť 530 miliónov eur na podporu ukrajinských utečencov na Slovensku, pôjde o nevyčerpané peniaze z eurofondov. Financie majú smerovať na humanitárnu pomoc a zabezpečenie základných životných potrieb ako zdravotná starostlivosť či ubytovanie, ale aj na podporu slovenských občanov napríklad prostredníctvom zriadenia škôlok v slovenských obciach.

„Slovensko je solidárne s Ukrajinou a sme lojálny sused. Bezpečnosť a prosperita Ukrajiny sú aj naším záujmom. Okrem financií na humanitárnu pomoc a zabezpečenie životných potrieb utečencov sme vyčlenili ďalších 5 miliónov eur na rozvoj ukrajinských regiónov prostredníctvom slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce,“

vyhlásil predseda vlády SR Eduard Heger.

Ďalším slovenským príspevkom je online vzdelávacia platforma „School to Go“, ktorá bola vyvinutá na Slovensku. Vďaka nej majú všetky ukrajinské deti, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú, prístup k online vzdelávaniu v ukrajinčine.

Okrem finančných príspevkov je cieľom konferencie zabezpečiť aj ďalšiu humanitárnu pomoc. Darcovská konferencia sa konala v rámci kampane „Stand Up For Ukraine“, ktorú organizuje medzinárodná advokátska organizácia Global Citizen v spolupráci s Európskou komisiou a Kanadou.

Na podujatí vystúpila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a poľský prezident Andrzej Duda. Ostatní lídri vrátane predsedu vlády SR Eduarda Hegera sa na konferencii zúčastnili online a svoje záväzky na pomoc odprezentovali formou videoposolstva.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Dôchodky sa zmenia. Vládou prešiel aj sporný príspevok na dôchodok pre rodičov

Nasl. článok

Návštevnosť hotelov medziročne stúpla 8,5-násobne. Každý tretí bol ubytovaný v Žilinskom kraji

Viac z Financie

0 0,00