/

Čaputová vyzvala vládu na riešenie vysokej inflácie

1 min. čítania

V posledných mesiacoch na Slovensku rýchlo rastú ceny v obchodoch, náklady na bývanie a stúpajú aj úrokové sadzby hypoték. Za tých niekoľko mesiacov, ale vláda neprišla s prakticky žiadnym reálnym opatrením na zníženie dopadov vysokej inflácie. Tá podľa štatistikov pritom dosiahlo už viac ako 10%.

„Na dvojcifernú medziročnú infláciu 10,4% z marca upozornil Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií pred piatimi dňami. Situácia, ktorá tu bola pred vojnou, v dôsledku pandémie a rastu cien energií, sa po ruskej invázii na Ukrajinu ešte zhoršila. Takýto rast spotrebiteľských cien zaznamenáva Slovensko prvýkrát po 22 rokoch – najviac rástli ceny energií, bývania a potravín,“

UPOZORNILA PREZIDENTKA NA FACEBOOKU.

Predseda vlády Eduard Heger pritom už minulý týždeň sľuboval, že vláda konečne predstaví aspoň nejaké riešenie vysokých cien. Zatiaľ však koalícia nič nepredstavila. Podľa niektorých informácií opatrenia blokuje koaličná strana SaS, keďže na zaplatenie opatrení chce minister financií Igor Matovič zrejme zvýšiť niektoré dane.

„Za ostatných pár mesiacov neprešiel hádam ani jeden týždeň, kedy by som nutnosť vlády konať a pomôcť v tejto situácii občanom, najmä rodičom samoživiteľom, nízkopríjmovým dôchodcom či rodinám s viacerými deťmi, nepripomenula. Povinnosť pomôcť opakovane, adresne a v dostatočnej výške tak, aby ľudia, ktorí už dnes žijú z ruky do úst, neprepadli ešte viac a neprišli aj o bývanie. Dobrým nástrojom by bola opakovaná adresná dávka – príspevok na bývanie, ktorá by pomohla s rastom cien bývania práve pre najviac zraniteľné skupiny a súčasne by nespustila inflačnú špirálu ako neadresné opatrenia typu znižovanie DPH alebo plošné vyplácanie jednorazových príspevkov,“

DOPLNILA PREZIDENTKA ZUZANA ČAPUTOVÁ.

Prezidentka upozornila, že podľa analytikov rast cien bude pokračovať, pričom najviac ukrojí z rozpočtov nízkopríjmových domácností. Podľa prezidentky je preto najvyšší čas, aby svoje riešenie vláda predstavila.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Remišová chce milión eur pre Slovensko IT. Štátna IT firma zatiaľ nič nevytvorila

Nasl. článok

Končia posledné opatrenia. Respirátor už nebude povinný ani karanténa pri kontakte

Viac z Ekonomika

0 0,00