//

Remišová chce milión eur pre Slovensko IT. Štátna IT firma zatiaľ nič nevytvorila

5 min. čítania
Veronika Remišová chce ďalší milión pre štátnu IT firmu. Firma Slovensko IT však za takmer dva roky fungovania vyprodukovali tri jednoduché webové stránky, tri aplikácie pre Android a dve pre platformu iOS. Remišová, ale sľubuje, že si štátna firma na seba v tomto a v budúcich rokoch zarobí.

Štátna akciová spoločnosť Slovensko IT vznikla v závere roka 2020 (do obchodného registra bola zapísaná 5. septembra 2020) a jej úlohou je zabezpečovanie IT služieb pre štát, štátne inštitúcie a úrady. Za takmer dva roky pôsobenia, však štátni itečkári nevyprodukovali prakticky nič.

V predloženom materiály na vládu sa spomína hneď niekoľko webstránok a aplikácii, ktoré mala štátna akciovka vytvoriť. Lenže väčšina skončila len vo fáze prototypu a nikdy sa nedočkala komerčného použitia. Ich vývoj boli teda iba vyhodené peniaze.

Ktoré aplikácie mala štátna IT firma vytvoriť?

  • IDSK – prevádzkovanie a rozvoj jednotného dizajnu systému elektronickej komunikácie štátnej správy (idsk.gov.sk). Ide o jednoduchú webovú stránku, kde nájdu štátne inštitúcie všetky informácie o jednotnom vzhľade webových stránok a aplikácii. Prakticky ich však žiadne ministerstvo nedodržiava. Ukázal to aj nedávny redizajn stránky Ministerstva školstva, ktoré jednotný štátny dizajn nedodržalo. Navyše webová stránky a aplikácie pre jednotlivé ministerstvá a úrady stále vyvíjajú súkromné firmy a nie štátna akciovka Slovensko IT. Tak skoro sa to navyše nezmení.
  • Aplikácia eRúško – funkčný prototyp aplikácie pre Android, iOS (Covid). Aplikácia sa však nikdy nepoužívala a do aplikačných obchodov sa nikdy nedostala.
  • Aplikácia PendlerPass – funkčný prototyp aplikácie pre Android, iOS (Covid). Ani táto aplikácia sa medzi reálnych používateľov nikdy nedostala.
  • Registrácia Lekárov – funkčný prototyp aplikácie pre registráciu lekárov pre veľkokapacitných očkovacích centrách (Covid). Ani túto aplikáciu štát nevyužil a jej vývoj teda boli opäť iba vyhodené peniaze.
  • Covid Automat – web aplikácia pre aktuálne covid opatrenia vysvetlené prehľadným spôsobom, ktorú podľa informácií z materiálu použilo viac ako 2.6 mil. návštevníkov, ktorí zobrazili viac ako 20 mil. stránok počas trvania pandémie (automat.gov.sk). Stránku spustili vo februári 2021 a teda celkom funguje 14 mesiacov. Za tú dobu teda v priemere stránku navštívilo 185 tisíc ľudí za mesiac, čo predstavuje 3,4% slovenskej populácie. Navyše samotný covid automat už niekoľko mesiacov nefunguje a opatrenia boli celonárodné.
  • OverPass Special – Android aplikácia pre overovanie očkovania, testovania, prekonania pre účely Policajného zboru SR (Ministerstvo vnútra SR). Túto aplikáciu používali policajti na kontrolu plnenia podmienok covid automatu.
  • OverPass – iOS a Android aplikácia pre overenie očkovania, testovania, prekonania. Aplikácia dosiahla 108 tis. stiahnutí a bola použitá na priemerne 3,5 tis. overení denne. Aplikácia sa k používateľom dostala až po tom, čo už museli podniky a firmy overovať covid pasy. Väčšina ľudí si teda stiahla iné riešenia, ktoré v tom čase už boli dávno dostupné.
  • GreenPass – iOS a Android aplikácia na ukladanie potvrdení o prekonaní, očkovaní a testovaní. Aj túto aplikáciu však štátna IT firma spustila neskoro. Navyše na začiatku boli problémy so stiahnutím certifikátov, ktoré zabezpečovalo štátne Národné centrum zdravotníckych informácii.
  • UA.GOV.SK – informačná stránka pre utečencov v angličtine, slovenčine a ukrajinčine. Ide však len o jednoduchú webovú stránku, ktorá obsahuje základné informácie pre utečencov.

Chce ďalší milión

Pri spustení štátnej firmy Slovensko IT v roku 2020 do nej štát nalial rovné štyri milióny eur. Štátna spoločnosť vznikla 5. septembra 2020 a nadobudla majetok vo výške 4.000.000 EUR, z čoho základné imanie tvorí 3.600.000 EUR a zvyšok tvorí rezervný fond.

Teraz chce rezort Veroniky Remišovej do štátnej firmy naliať ďalší milión eur. Za rok a pol existencie pritom väčšina projektov skončila v šuplíku a firma okrem troch jednoduchých webových stránok, troch aplikácií pre Android a dvoch pre iOS nič nevytvorila.

Remišová pritom pri zakladaní štátnej firmy spolu s vtedajším premiérom Igorom Matovičom sľubovala, že firma preberie vývoj väčšiny aplikácií a systémov pre štát. Štátna IT firma sa zároveň mala stať nástrojom na efektívnu tvorbu systémov a aplikácií. Zatiaľ to však tak z dokončených projektov vôbec nevyzerá.

Na čo chcú peniaze minúť?

Materiál bližšie ukazuje aj na čo sa má ďalší milión eur minúť. Opäť však ide o projekty, ktoré už meškajú niekoľko mesiacov a mali dávno slúžiť obyvateľom. Firma má v pláne obnoviť portál slovensko.sk a pribudnúť by mala aj mobilná aplikácia. Tá by mala výrazne zjednodušiť prístup k štátnym službám na použitie ktorých teraz potrebujete občiansky preukaz z aktivovaným elektronickým podpisom.

Súčasný stav portálu slovensko.sk je už podľa skorších informácií za hranou životnosti tak hardwarovej ako aj softwarovej. Užívatelia si už zvykli na pomalé doručovanie správ do schránky a okrem firiem a inštitúcii, ktoré ho musia používať zo zákona, ho bežní ľudia prakticky nevyužívajú. Nemajú na to dôvod. Komunikácia so štátom cez portál slovensko.sk je často komplikovanejšia ako sa vybrať osobne na konkrétny úrad.

Vraj si na to zarobia

Ministerstvo sa rozhodlo naliatie peňazí do štátnej firmy riešiť vytvorím kapitálového fondu. Rezort Veroniky Remišovej sa tak chce vyhnúť podozreniu, že by išlo o nepovolenú štátnu pomoc. Uvoľnenie peňazí z fondu si pritom bude schvaľovať samo ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Míňanie peňazí teda nebude kontrolované ministerstvom financií, ale jediným akcionárom, ktorým je práve ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Rezort Veroniky Remišovej sľubuje, že si štátna firma v tomto roku výrazne polepší a tržby by mali rásť aj v nasledujúcich rokoch. Rezort v návrhu uvádza, že Slovensko IT tento rok zarobí trojnásobok toho čo v roku 2021. Z akých čísel ministerstvo vyhádzalo, ale zatiaľ nie je jasné.

Prerobila

Z verejného registra účtovných závierok to vyzerá, že štátna firma zatiaľ daňové priznanie za minulý rok nepodala. Nevieme teda koľko firma zarobila v minulom roku a čo znamená trojnásobný nárast.

Firma v roku 2020 minula na svoju činnosť 1,3 milióna eur a to vznikla len v závere roka 2020. Mesačne teda z našich daní išlo na fungovanie firmy 340 tisíc eur. Ak by mala štátna IT firma rovnaké výdavky aj minulý rok, tak sme za chod firmy zaplatili viac ako 4 milióny eur.

Za prvé štyri mesiace svojho fungovania pritom štátna firma zarobila len niečo vyše tisícky. Za rok 2020 teda štátna akciovka skončila v mínuse takmer 1,32 milióna eur. Teraz chce rezort Veroniky Remišovej do štátnej firmy naliať ďalší milión eur. V správe sa pritom uvádza, že štátna IT firma začne plnohodnotne fungovať najskôr v roku 2025. Čo bude štátna firma robiť dva roky už z ministerského materiálu nie je jasné.

1 Comment

  1. […] Štát opakovane dokázal, že čo sa týka IT tak ťahá za kratší koniec. Svoju neschopnosť už rezort Veroniky Remišovej dosiahol aj pri manažovaní štátnej IT spoločnosti Slovensko IT. Firma si nedávno od štátu vypýtala ďalší milión eur na fungovanie, inak by jej hrozil koniec. Za viac ako rok fungovania však Slovensko IT prakticky nič nedokázala. […]

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Úroky na hypotékach rastú. Ďalšia banka zvýšila sadzby

Nasl. článok

Čaputová vyzvala vládu na riešenie vysokej inflácie

Viac z Peniaze

0 0,00