///

Vláda schválila milión eur pre Slovensko IT. Vrátiť štátu sa majú za dva roky

2 min. čítania
Na chod štátnej akciovky Slovensko IT pôjde zo štátneho rozpočtu ďalší milión eur. Štát stálo založenie štátnej IT firmy zatiaľ milión eur. Výsledky pritom firma nemá žiadne a ďalšie peniaze zo štátneho rozpočtu bude zrejme firma potrebovať aj v budúcnosti.

Už takmer dva roky funguje štátna firma Slovensko IT, ktorá sa má starať o IT infraštruktúru štátu. Pri jej zriadení sľuboval vtedajší premiér Igor Matovič a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová, že zriadenie štátnej IT firmy bude znamenať hlavne úsporu nákladov a optimalizáciu IT procesov v štátnej správe.

Lenže za takmer dva roky pôsobenia firma vyrobila tri jednoduché webové stránky, tri aplikácie pre Android bez väčšieho úspechu a dve pre konkurenčnú platformu iOS. Prevádzka štátnej akciovky nás pritom stála zatiaľ 4 milióny eur.

Dnes vláda štátnej firme odklepla, ďalší milión eur, ktorý má slúžiť na pokrytie nákladov. Ministerka Veronika Remišová v predloženom materiály na vládu sľubuje, že firma v minulom roku strojnásobila tržby oproti roku 2021. Z predloženého materiálu nie je jasné z akých čísel ministerstvo vychádzalo.

Za rok 2020 (teda za posledné štyri mesiace, keďže firma vznikla 5. septembra 2020) pritom firma zarobila len niečo vyše tisíc eur. Náklady na prevádzku za prvé štyri mesiace pritom boli viac ako 1,3 milióna eur. Najväčšiu položku tvorili náklady na mzdy, ktoré za štyri mesiace dosiahli 858 tisíc eur.

Podľa registra účtovných závierok má firma od 50 do 99 zamestnancov. Ak by mala 99 zamestnancov, tak by sa priemerná mzda vo firme pohybovala takmer na úrovni 2.200 eur. Priemerný mesačný plat v Košickom regióne podľa portálu Platy.sk bol pritom na úrovni 1467 eur. Zamestnanci štátnej firmy tak zarábajú nadštandardne.

„Slovensko IT je akciová spoločnosť, ktorá si platové podmienky a rámce nastavuje podľa aktuálnej situácie na trhu samostatne. V rámci košického regiónu pôsobí viac ako 15 000 IT odborníkov. Pri nastavovaní miezd sme vychádzali zo súčasných podmienok, no aj napriek tomu si mzdové rámce nechávame overiť externým subjektom. Platové ohodnotenie našich zamestnancov je primerané,“

UVÁDZA SAMOTNÁ FIRMA SLOVENSKO IT NA SVOJOM WEBE.

Či nejaký audit platov aj skutočne prebehol nie je jasné. V každom prípade založenie štátnej IT firmy nás z našich daní stálo už 5 miliónov eur. Prvé štyri milióny štát firme splatil pri založení a ďalší milión putuje zo štátneho rozpočtu teraz. Založenie štátnej IT firmy však zatiaľ žiadne veľké benefity neprinieslo. V správe predloženej na rokovanie vlády sa pritom uvádza, že plnohodnotne začne firma fungovať v roku 2025. Je teda možné, že do firmy sa nalejú ďalšie milióny eur s neistým výsledkom.

1 Comment

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Končia posledné opatrenia. Respirátor už nebude povinný ani karanténa pri kontakte

Nasl. článok

Zajtra by mali predstaviť koaličný návrh na riešenie vysokej inflácie

Viac z Biznis

0 0,00