////

Matovič predstavil balík pomoci pre rodiny. Zaplatia ho firmy

4 min. čítania
Dnes predstavili návrh pomoci v boji s vysokou infláciou. Tlačovej konferencie sa nezúčastnila strana SaS, ktorá je proti zvyšovaniu daní. Vyššie prídavky na deti, daňový bonus aj jednorazové kompenzácie totiž zaplatia firmy z vyšších daní.

Koalícia sa na návrhu opatrení nedokázala dohodnúť niekoľko mesiacov. Politikov na riešenie vysokej inflácie, ktorá tvrdo dopadá na Slovenské domácnosti, vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Koalícia sa na opatreniach dohaduje už niekoľko mesiacov, ale rokovania mala brzdiť jedna z koaličných strán.

Výhrady k navrhovaným opatreniam mala mať koaličná Sloboda a Solidarita a výhrady k opatreniam zrejme ostali aj dodnes. Aspoň podľa vyjadrenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka po predstavení balíka opatrení. Strana SaS sa nezúčastnila ani na tlačovej konferencii, na ktorej predstavili koaličný balík opatrení.

„Áno, trvalo nám to dlhšie. Vidíte, že sme tu zástupcovia iba troch koaličných strán. Bohužiaľ, stranu SaS sa nepodarilo získať na palubu,“

VYHLÁSIL DNES MINISTER FINANCIÍ IGOR MATOVIČ.

Jednorazová aj systémová

Premiér Eduard Heger pri predstavení balíka opatrení povedal, že pomoc bude jednorazová aj systémová. Štát pošle peniaze rodičom detí a tiež napríklad seniorom. Lenže ako to už býva pri plošných príspevkoch, tak štát pošle peniaze plošne všetkým aj tým, ktorí takýto príspevok nepotrebujú.

Ako teda bude pomoc vyzerať a kto dostane príspevok 100 eur?

  • 660 tisíc rodičov s 1,1 miliónmi detí dostane príspevok. Bude to stáť 83 miliónov eur.
  • 58 tisíc domácností dostane rovnako príspevok 100 eur.
  • Celkom 102 tisíc seniorov dostane príspevok 100 eur.
  • Jednorazový príspevok 100 eur dostane tiež 80 tisíc opatrovateľov a osobných asistentov osôb s ŤZP.
  • A 100 eur dostane aj 7 500 náhradných rodičov.

Jednorazová pomoc zo štátnej kasy vytiahne ešte pred letom 108 miliónov eur, ktoré však štát teraz nemá. Kde na to chce vláda zobrať peniaze nechcel počas tlačovej konferencie minister financií uviesť. Detaily zvyšovania daní chce Matovič predstaviť až neskôr. Práve zvýšené dane budú zrejme zdrojom financovania.

Pomoc pre deti

Koalícia sa zároveň dohodla aj na úprave prídavkov na deti. Už od 1. júla stúpne prídavok na dieťa zo súčasných 25,88 eur na rovných 30 eur. Od 1. januára 2023 potom prídavok na dieťa stúpne na 40 eur. Stúpne aj daňový bonus na dieťa. Výrazne stúpne hlavne od januára budúceho roka.

VekTerajší daňový bonusDaňový bonus od 1. júla 2022Daňový bonus od 1. januára 2023
Deti do 6 rokov47,16 eur70 eur100 eur
Deti do 15 rokov43,60 eur70 eur100 eur
Deti nad 15 rokov23,57 eur40 eur50 eur

Na zvyšovanie prídavkov na deti a na vyšší daňový bonus pôjde ďalších takmer 160 miliónov eur v tomto roku. Celkovo by teda štát na pomoc so zvyšujúcou sa infláciou mal tento rok minúť 260 miliónov eur. V budúcom roku chce na to vláda vyčleniť rovnú miliardu.

Prehľad navrhovaných opatrení.

Matovič si presadil ešte jedno opatrenie, ktoré bolo súčasťou už jeho daňovo-odvodovej reformy. Deťom, ktoré chodia na mimoškolské aktivity bude mesačne posielať ďalších 60 eur.

„Ďalšia časť pomoci má názov „služby deťom“. Ide o financie určené na voľnočasové aktivity pre deti. Dnes takýto príspevok neexistuje. Od Nového roka bude vo výške 60 eur. Podmienkou získania nároku je, že aspoň jeden rodič bude pracovať. Rodičia tak budú môcť na svoje dieťa získať až 200 eur mesačne. Nepracujúci rodič dostane 40 eur v hotovosti a dieťa dostane na rozvoj svojho talentu 60 eur,“

UVIEDLO MINISTERSTVO FINANCIÍ.

Zvýšia dane

Problémom je, že štát na tieto výdavky navyše nemá peniaze. Po dvoch rokoch pandémie je štátny rozpočet aj pre zvyšujúce sa náklady štátu napätý. Matovič zdroje nakoniec našiel, ale bude to znamenať zvyšovaniu daní.

Počas tlačovej konferencie nechcel minister financií prezradiť bližšie detaily a k téme zvyšovania daní sa chce vrátiť neskôr. Podľa Matoviča zaplatia nové opatrenia najbohatšie firmy.

To však môže opätovne viesť k zvyšovaniu cien v obchodoch a k zvyšovaniu cien služieb. Firmy totiž môžu vyššie daňové náklady preniesť na zákazníka a teda to nakoniec môže viesť k ešte vyššej inflácii.

Môže to tiež znamenať, že firmy budú menej investovať do rozvoja, nebudú zvyšovať mzdy zamestnancom a to môže mať dopad na desiatky tisíc zamestnancov firiem, ktorým Matovič zvýši dane. Rovnako expremiér neprezradil ako bude štát určovať, ktoré firmy patria medzi tých 100 najbohatších.

Bez súhlasu SaS

Nové opatrenia zrejme prejdú aj napriek nesúhlasu strany SaS. Tá je dlhodobo proti zvyšovaniu daňového zaťaženia. Už teraz patrí Slovensko medzi krajiny s najvyššími daňami v celej Európskej únii.

„Zvyšovanie daní je pre SaS však červená čiara a to nie je žiadna novinka. Hovoríme to roky a vieme prečo. Slovensko má najrýchlejšie rastúce daňovo-odvodové zaťaženie zo všetkých krajín EÚ za posledných 10 rokov. Plošná „pomoc“ vo výške 100eur (aj pre tých, ktorí si ani len nevšimnú, že im prišlo o 100 eur viac) natrvalo zaťaží štátny rozpočet, ktorý nie je nafukovací,“

UVIEDOL NA FACEBOOKU MINISTER HOSPODÁRSTVA RICHARD SULÍK.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Zamestnanosť utečencov z Ukrajiny stúpa. Zamestnalo sa ich viac ako 4-tisíc

Nasl. článok

Nezamestnanosť na Slovensku klesla druhý mesiac po sebe

Viac z Biznis

0 0,00