//

Slováci poznajú kryptomeny, 6% do nich aj investuje

1 min. čítania
Z prieskumu NBS vyplynulo, že väčšina Slovákov pojem krypto meny pozná. Len necelých 6% Slovákov má však aj reálne skúsenosti s nákupom kryptoaktív a väčšina v nich má investovaných maximálne 250 eur.

Kryptoaktíva a digitálne euro sú dve inovatívne témy o ktorých okolo nás počujeme čoraz častejšie. No až doteraz nebolo zrejmé, ako k tejto problematike pristupuje slovenská verejnosť.

„Aby sme zmapovali vedomosti, postoje a praktické skúsenosti Slovákov, Národná banka Slovenska uskutočnila prieskum, ktorý prináša dôležité zistenia o vzťahu verejnosti k týmto témam. Prieskum zrealizovala NBS v spolupráci s agentúrou Focus v dňoch 26. 11. 2021 – 3. 12. 2021 na reprezentatívnej vzorke 1010 respondentov,“

UVIEDLA NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKO.

Digitálne euro

Výraz „digitálne euro“ počulo 32% respondentov. Necelá polovica oslovených respondentov nemá žiadne konkrétne obavy vo vzťahu k digitálnemu euru a až tretina sa obáva zániku hotovosti. Menšia časť sa obáva nedostatočnej ochrany súkromia.

Napriek týmto obavám by oslovení respondenti v budúcnosti uprednostňovali platiť digitálnym eurom skôr, ako súkromnými stablecoinami. Tieto výsledky ukazujú, že Slováci sú v súčasnosti aspoň v teoretickej rovine otvorení k využívaniu digitálneho eura. 

Kryptoaktíva

O kryptoaktívach počulo podľa výsledkov prieskumu až 84,1 % respondentov. Veľká väčšina oslovených respondentov pozná Bitcoin, so značným odstupom nasleduje Ethereum a prvú trojicu uzatvára Dogecoin. Na rozdiel od poznania konkrétnych kryptoaktív sú vedomosti o právnej úprave a s tým spojenými rizikami slabšie.

Menej ako polovica oslovených respondentov správne odpovedala, že NBS nevykonáva dohľad v tejto oblasti, približne štvrtina si nesprávne myslí, že NBS vykonáva dohľad nad trhom s kryptoaktívami a statní respondenti nevedeli odpovedať.

Menej ako 6%

Podľa prieskumu 5,8 % respondentov vlastní kryptoaktíva a ďalších 3,1 % respondentov kryptoaktíva vlastnilo v minulosti. Celkovo má praktickú skúsenosť s kryptoaktívami 8,9 % dospelej populácie.

„Na základe výsledkov nášho prieskumu sa však dá predpokladať, že počet vlastníkov kryptoaktív bude aj do budúcna rásť, keďže 13,7 % respondentov, ktorí majú o kryptoaktívach aspoň základné vedomosti, ich plánuje v budúcnosti nakupovať a ďalších 29 % to zvažuje,“

UVÁDZA V SPRÁVE NBS.

Posledné dva roky

Až 40 % vlastníkov nakúpilo kryptoaktíva v posledných dvoch rokoch a ďalších 30 % ich nakupovalo v rokoch 2018 a 2019. Hoci kryptoaktíva existujú už 13 rokov, vyše dve tretiny vlastníkov kryptoaktív ich nakúpilo v posledných štyroch rokoch.

Oslovení respondenti najčastejšie nakupovali kryptoaktíva z dôvodu, aby sa s nimi bližšie oboznámili a za účelom špekulácie. Oslovení respondenti väčšinovo investujú do kryptoaktív len malú časť svojho investičného portfólia a postupujú tak v súlade s odporúčaním NBS investovať len toľko prostriedkov, koľko si môžu dovoliť stratiť.

Väčšina vlastníkov kryptoaktív do nich alokovala do 5 % svojho investičného portfólia. Aj z tohto dôvodu je celková hodnota vlastnených kryptoaktív väčšinou relatívne nízka. Vyše tretina oslovených respondentov vlastní kryptoaktíva v celkovej hodnote do 250 € a niečo vyše štvrtina má v kryptoaktívach od 250 po 1.000 €.

Riziková investícia

Aj z prieskumu vyplynulo, že časť populácie nákup krypto mien do budúcnosti zvažuje alebo nad ním rozmýšľa. Viac ako 37% respondentov však nakupovanie kryptoaktív nezvažuje.

Trh krypto mien nie je nijako regulovaný a nakupovanie krypto mien stále patrí medzi vysokorizikové aktivity. Navyše kryptomeny sa často používajú na čiernom trhu na financovanie nelegálnej činnosti. Nákupy a predajú sú ťažko dohľadateľné a preto ich často využívajú zločinecké skupiny.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Snap vykázala obrovskú stratu. Akcionári jej napriek tomu veria

Nasl. článok

ECB zrejme dvihne sadzby a ukončí nákup dlhopis

Viac z Peniaze

0 0,00