/

EÚ sa dohodla na prísnej regulácii online priestoru

1 min. čítania

Európska dvadsaťsedmička sa po mesiacoch vyjednávania dohodla na pravidlách regulácie online priestoru. Krajiny Európskej únie sa dohodli na jednotných pravidlách, ktoré budú platiť pre reguláciu v online priestore vo všetkých krajinách Európskej únie.

Prísnejšie pravidlá potom budú platiť pre veľké internetové platformy, ktoré majú v Európskej únii minimálne 45 miliónov aktívnych používateľov. Tieto veľké platformy budú mať navyše špeciálne povinnosti medzi, ktoré bude patriť napríklad povinnosť odstraňovať nelegálny obsah a otvorene informovať o spracovaní dát a použitých algoritmoch.

Povinnosti však pribudnú aj menším online platformám. Tie budú musieť rovnako mazať obsah od nenávistných prejavov, podporovania vojny, cez šírenie dezinformácii až po hosťovanie nelegálneho obsahu a to hneď ako sa o ňom dozvedia. Dnes je bežnou praxou, že spoločnosti obsah ani po nahlásení nedokážu zmazať.

„Naše nové pravidlá budú chrániť online používateľov, zaručovať slobodu prejavu a otvoria nové príležitosti pre podniky,“

UVIEDLA PREDSEDNÍČKA EURÓPSKEJ KOMISIE URSULA VON DER LEYENOVÁ.

Dohodu, ktorá vznikla na rokovaní členských krajín Európskej únie bude musieť schváliť ešte Európsky parlament a bude sa vyžadovať aj súhlas členských krajín, ale to je považované už len za formalitu.

Prísnejšie pravidlá pre reguláciu online platforiem riešia krajiny Európskej únie už niekoľko mesiacov. Najmä počas pandémie COVID-19 sa na sociálnych sieťach šíri dezinformácie o vakcínach aj samotnom ochorení. Mnohé platformy navyše ignorovali šírenie závadného obsahu a to aj napriek tomu, že ho užívatelia nahlásili. Uprednostnili totiž zisk zo šírenia dezinformácií a nenávistných prejavov pred ochranou používateľov.

Nová regulácia online priestoru bude okrem povinností pre firmy podnikajúce v online svete znamenať aj vystavenie sa vysokým sankciám pre porušenie povinností.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

ECB zrejme dvihne sadzby a ukončí nákup dlhopis

Nasl. článok

Európska únia pripravuje nový balík sankcií na Rusko. Cieľom budú banky a ropa

Viac z Biznis

0 0,00