//

Francúzsko si dnes volí prezidenta. Sledujeme online

4 min. čítania
Bude novým Francúzskym prezidentom súčasný centristický prezident Emmanuel Macron alebo kandidátka extrémnej pravice Marine Le Penová. Volebné miestnosti sa zatvárajú dnes večer o 20.00 hodine a už pár minút po ich zatvorení by mali byť známe prvé predbežné výsledky.

Oči celej Európy sa dnes upierajú na krajinu galského kohúta, kde sú dnes prezidentské voľby. Po pomerne vyrovnanej predvolebnej kampani sa v druhom kole stretnú súčasný centristický prezident Emmanuel Macron a pravicová extrémistka Marine Le Penová.

Rovnaký súboj sa odohral aj v predchádzajúcich voľbách, ale jednoznačným víťazom druhého kola sa vtedy stal práve Emmanuel Macron. Teraz sú šance na víťazstvo oveľa vyrovnanejšie a aj keď súčasný prezident Emmanuel Macron v predvolebných prieskumoch pred druhým kolom vedie, tak ide o veľmi tesný náskok.

Kto sú kandidáti?

Marine Le Penová je krajne pravicová francúzska politička, od roku 2011 predsedníčka Národného frontu (Front national, FN), od roku 2018 nazývaného Národným združením (Rassemblement national, RN). Od roku 2004 je poslankyňou Európskeho parlamentu. V prvom kole prezidentských volieb dňa 23. apríla 2017 získala 21,4 % hlasov. V druhom kole, ktoré sa konalo 7. mája získala potom 33,39 %. Prezidentom sa tak v roku 2017 stal jej protikandidát Emmanuel Macron. Je euroskeptičkou a v minulosti sa netajila náklonnosťou k ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Bola prvou európskou političkou, ktorá súhlasila s násilnou anexiou Krymu v roku 2014. Ruky si však podávala aj s ďalšími krajne pravicovými politikmi ako napríklad s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Jej kampaň financuje ruská banka. V poslednom období svoje postoje miernila. Jej prípadné víťazstvo straší najmä Brusel, pretože by jej víťazstvo výrazne zmenilo politické a ekonomické smerovanie Francúzska. V minulosti sa netajila aj snahami o odchod Francúzska z Európskej únie.

Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron je súčasný francúzsky prezident, politik a bývalý investičný bankár. Od augusta 2014 zastával funkciu ministra hospodárstva vo vláde Manuela Vallsa, na ktorú po dvoch rokoch, v auguste 2016, rezignoval. Macron vtedy vládu opustil, aby sa mohol venovať svojej kampani pre voľbu francúzskeho prezidenta v roku 2017. V druhom kole tejto voľby dňa 7. mája 2017 zvíťazil so ziskom 66,06 % hlasov. Úradu prezidenta Francúzska sa ujal v priebehu stretnutia s vtedajším prezidentom Françoisom Hollandom v Elyzejskom paláci dňa 14. mája 2017. Ako francúzsky prezident sa zároveň stal spolukniežaťom Andorry. Je považovaný za centristického politika a mnoho ľudí mu vyčíta, že nie je prezidentom všetkých Francúzov. Voličov má najmä medzi bohatými voličmi, kde získava najviac hlasov. Práve to by ho mohlo o prezidentské kreslo pripraviť. Marine Le Penová totiž získava najmä hlasy na vidieku a medzi chudobnejšími Francúzmi.

Online prenos

21:24 Macron využíva výhody obhajujúceho prezidenta a rozhodujúce hodiny trávil v Elyzejskom paláci v centre mesta. Na Martových poliach by mal vystúpiť o 21:30, s Eiffelovou vežou v pozadí. Výber miesta nie je náhodný, veža je symbolom Francúzska po celom svete a objaví sa teda na záberoch všetkých prítomných novinárov. Macron by sa mal prihovoriť k svojim priaznivcom po výhre v prezidentských voľbách.

„Bravo, Emmanuel. V tejto turbulentnej dobe potrebujeme stabilnú Európu a Francúzsko, ktorá je úplne oddaná suverénnejšej a silnejšej Európskej únii,“

NAPÍSAL CHARLES MICHEL.

21:11 Tohtoročné voľby budú zrejme poznamená najnižšou volebnou účasťou za posledných 50 rokov. K volebným urnám zrejme neprišla až takmer tretina voličov a aj to odráža nálady v krajine galského kohúta. Mnoho voličov je frustrovaných, pretože kandidát z prvého kola sa do druhého kola neprebojoval. Výsledky prvého kola boli medzi kandidátmi tesné. Prví traja kandidáti získali od 21 do 28 percent hlasov.  

21:07 Macronovi sa podarilo zvíťaziť a obhájiť prezidentské kreslo ako prvému prezidentovi po dvadsiatich rokoch. Naposledy sa to v roku 2002 podarilo Jaquesu Chirakovi. Lenže teraz mnoho voličov volilo Macrona len ako menšie zlo z dvojice Len Penová a Macron. Navyše Macronovi sa situácia môže skomplikovať po parlamentných voľbách.

21:05 Le Penová už svoju porážku uznala, ale hneď v zapätí poznamenala, že sa jej extrémistická pravicová strana vrhne na kampaň pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Macron síce voľby vyhral, ale môže mať problém presadiť potrebné reformy. Mnoho hlasov najmä z ľavice získal len preto, aby sa do Elyzejského paláca nedostala pravicová extrémistka Le Penová.  

21:00 Volebné miestnosti sa v niektorých obciach a mestách zatvorili o 19.00 hodine a vo väčších mestách o 20.00 hodine. Podľa predbežných výsledkov a podľa očakávania vo voľbách vyhral súčasný centristický prezident Emmanuel Macron. Predbežne mu zatiaľ prieskumy určili zisk 57,6 až 58,2% hlasov. Macrona favorizovali aj predvolebné prieskumy, ktoré nedávali šancu na výhru krajne pravicovej extrémistke Marine Le Penovej.

17.06 Kto vyhrá prezidentské voľby vo Francúzsku? V druhom kole si voliči vyperujú medzi centristickým prezidentom Emmanuelom Macronom a krajne pravicovou političkou Marine Le Penovou. Jeden z posledných predvolebných prieskumov verejnej mienky favorizoval súčasného prezidenta Emmanula Macrona, ktorý by podľa odhadov mohol získať 57,5% hlasov. Krajne pravicová kandidátka Marine Le Penová by potom získala 42,5% hlasov. Očakáva sa, že v tieto voľby poznačí hlavne nízka volebná účasť, ktorá by nemusela presiahnuť 75%. Na francúzske pomery by to bola jedna z najnižších volebných účastí. Nižšiu účasť môžu ovplyvniť aj školské prázdniny, ktoré sú teraz v troch regiónoch. Prvé predbežné výsledky volieb budú známe po 20.00 hodine, keď sa zatvoria volebné miestnosti.

15:06 Výsledky prvého kola francúzskych prezidentských volieb v prvom kole boli vyrovnané. Žiadny z kandidátov nezískal v prvom kole výraznú prevahu. Medzi prvými tromi bol rozdiel len niekoľko percent. Prvé kolo vyhral súčasný prezident Emmanuel Macron a druhá skončila krajne pravicová extrémistická kandidátka Marine Le Penová. Obaja teda postúpili do druhého kola prezidentských volieb. Tretí skončil krajne ľavicový kandidát Jean-Luc Mélenchon. Ten už vyjadril podporu práve Macronovi. Pre mnohých Francúzov sú aktuálne voľby snahou vybrať menšie zlo, keďže Macron a Le Penová nepatrili medzi ich favoritom. Macronovi je často vytýkaná jeho podpora bohatých a Le Penová má zasa veľmi blízko k ruskému prezidentovi Putinovi a problematické sú aj extrémistické názory na Európsku úniu, euro a ANTO.

14:23 Súčasný centristický prezident Emmanuel Macron volil okolo 13. hodiny v pobrežnom meste Le Touquet. Cestu do volebnej miestnosti tiež využil na presviedčanie nerozhodnutých voličov. Spolu s manželkou Brigitte vyrazili pešo ulicou lemovanou davmi ľudí. Le Touquet má pre súčasný prezidentský pár veľkú symboliku, práve tu sa pred 15 rokmi brali a trávia tu niektoré víkendy.

14:00 Obaja prezidentskí kandidáti už odovzdali svoj hlas. Marine Le Pen hlasovala pred poludním v Hénin-Beaumont na severe krajiny. Vo volebnej miestnosti potom dlho pózovala so svojim volebným lístkom, než ho nakoniec vhodila do urny. Po ďalších úsmevoch a fotografiách zamierila na obed s miestnymi politikmi.

09:05 Volebné miestnosti sa zatvoria o 20.00 hodine a už tesne po zatvorení volebných miestností budú známe prvé predbežné výsledky, kto bude ďalších päť rokov pánov v Elyzejskom paláci.

09:02 Kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb bola náročná a tvrdá. V jedinej spoločnej debate medzi súčasným prezidentom a kandidátkou extrémnej pravice padlo mnoho obvinené na oboch stranách. Marcon obvinil Le Penovú, že peniaze na kampaň získala od Ruska.

09:00 Rozhodujúce druhé kolo francúzskych prezidentských volieb sa začalo už včera. Prvé volebné miestnosti sa otvorili v sobotu na malom francúzskom súostroví Saint-Pierre a Miquelon. Informovala o tom agentúra DPA. Pre časový posun sa však volebné miestnosti v niektorých francúzskych zámorských územiach otvorili už v sobotu.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Európska únia pripravuje nový balík sankcií na Rusko. Cieľom budú banky a ropa

Nasl. článok

Osobné účty zadarmo? Banky ich stále majú v ponuke

Viac z Ekonomika

0 0,00