/

Prepoja slovenský a poľský plynovod. Bude môcť dovážať plyn zo severu

1 min. čítania
Slovensko bude mať čoskoro zabezpečené dodávky zemného plynu aj zo severu po prepojení poľského a slovenského plynovodu. Výstavba sa začala ešte v roku 2018 a dokončená by mala byť tento rok.

Slovensko-poľské plynové prepojenie je po technickej stránke takmer hotové. Už v júli by sa mali začať jeho funkčné skúšky a potrubím tiecť prvé molekuly plynu, uviedol to štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, ktorý bol osobne skontrolovať v akom štádiu sú práce na severo-južnom plynovom prepojení. 

„Po minuloročnom dôležitom míľniku, po tzv. zlatom zvare, kedy došlo k reálnemu prepojeniu slovenských a poľských plynových potrubí, na slovenskej strane sa aktuálne robia už len dokončovacie práce. Rezort hospodárstva bude aj naďalej sledovať dodržiavanie harmonogramu prác, aby Slovensko mohlo dovážať plyn čo najskôr aj zo severu. Prepojením na poľskú sieť sa nám totiž otvára možnosť využívať celý globálny LNG systém,“ 

UPRESNIL K. GALEK.

Prepojenie plynových systémov Slovenska a Poľska je jeden z najväčších projektov energetickej infraštruktúry na Slovensku, tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe. 

„Po dokončení bude mať prepravnú kapacitu 5,1 mld. metrov kubických v smere na Slovensko a 6,1 mld. metrov kubických v smere do Poľska. Takáto kapacita by nám umožnila výrazne diverzifikovať zdroje plynu pre Slovensko. Práve to je v súčasnej dobe, kedy je pre vojnový konflikt na Ukrajine situácia na trhu s plynom napätá, kľúčové. Zásobníky na nadchádzajúcu zimnú sezónu by sme mohli plniť aj z tohto smeru,“ 

DODAL K. GALEK. 

Prepojovací plynovod má dĺžku približne 164 km. Na poľskej strane je to 61,3 km, dĺžka slovenskej časti je 103 km od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany.

Tento plynovod je už dimenzovaný aj na prepravu zemného plynu s prímesou vodíka, keďže slovenský prepravca spoločnosť Eustream sa pridal k paneurópskej iniciatíve European Hydrogen Backbone. Výstavba projektu začala na jeseň 2018 a je kofinancovaná z európskych prostriedkov.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

O dotáciu na nájomné je možné požiadať už len do konca apríla

Nasl. článok

Kotolne môžu ešte niekoľko dní požiadať o dodávku energií za regulované ceny

Viac z Ekonomika

0 0,00