//

Úmrtnosť v marci stúpala, pribudlo aj úmrtí na covid

3 min. čítania
Počet zomretých na Slovensku v marci začal opäť rásť. Pribudlo aj úmrtí na ochorenie COVID-19. Najhoršia situácia bola v Trenčianskom kraji. Viac úmrtí štatistici zaznamenali hlavne v seniorov nad 65 rokov.

Celková nadúmrtnosť na Slovensku v marci 2022 bola zatiaľ najvyššia v tomto roku, keď dosiahla 17 %, pričom takmer dvojnásobne vyššia bola v skupine mladších seniorov.

So zvýšeným počtom zomretých zápasili najmä v Trenčianskom, Trnavskom a Košickom kraji, kde počet úmrtí o viac ako 21 % prekročil predpandemický priemer. COVID-19 v SR spôsobil úmrtie až 614 osôb a bol štvrtou najčastejšou príčinou umierania.

Na Slovensku zomrelo v marci 2022 viac ako 5,7 tisíca osôb, čo bolo najviac v tomto roku. Nadúmrtnosť medzimesačne stúpla dvojnásobne, keď počet zomretých o 16,5 % prevýšil priemer marcových hodnôt v rokoch (2015 – 2019) pred nástupom pandémie.

Najmä seniori

Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v marci 2022, ktoré aktuálne zverejnil Štatistický úrad SR. Súčasne úrad revidoval aj údaje za prvé dva mesiace tohto roka.

„Epidemiologická situácia sa na Slovensku od začiatku roka výrazne zlepšila, v marci však počet zomretých začal opäť stúpať. Vyššiu nadúmrtnosť spôsobil stále ešte vyšší počet zomretých na infekciu COVID-19, ale aj výrazný nárast zomretých na choroby dýchacej sústavy, či infekčné a parazitárne choroby ako bol 5-ročný priemer pred pandémiou,“ 

UVIEDLA ZUZANA PODMANICKÁ, RIADITEĽKA ODBORU ŠTATISTIKY OBYVATEĽSTVA ŠÚ SR.

V marci podobne ako počas prvých dvoch mesiacov tohto roka zomieralo menej ľudí v predproduktívnom (od 0 do 14 rokov) aj v produktívnom veku (od 15 do 64 rokov) ako v predošlých piatich rokoch pred pandémiou.

Nadúmrtnosť sa však naďalej prejavovala v kategórii nad 65 rokov, v marci zomrelo o 26 % viac seniorov ako v rokoch pred pandémiou. Najhoršia situácia bola v podskupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov), ktorá zaznamenala až tretinovú nadúmrtnosť (33 %). Seniori tvorili 81 % zomretých počas marca 2022.

Najviac v Trenčianskom kraji

Zvýšený počet zomretých počas marca pretrvával aj vo všetkých ôsmich krajoch SR. Počet úmrtí bol zvýšený od 10 % do 25 % oproti rokom pred pandémiou. 

„K poklesu nadúmrtnosti počas marca došlo iba v Žilinskom kraji, v ostatných krajoch sa situácia medzimesačne zhoršila, najvýraznejšie v Košickom kraji,“ 

KONŠTATOVALA Z. PODMANICKÁ.

Najhoršia situácia však bola v Trenčianskom kraji. V marci 2022 v tomto regióne zomieralo o vyše štvrtinu viac ľudí ako bol priemer piatich rokov pred pandémiou.

Viac ako pätinovú nadúmrtnosť dosiahol aj Trnavský a Košický kraj. Naopak, relatívne najpriaznivejšia situácia bola v Banskobystrickom kraji, kde počet zomretých prevýšil priemer piatich rokov pred pandémiou o desatinu.

COVID-19 štvrtý

Z hľadiska príčin úmrtí naďalej pretrvával vyšší počet osôb, ktoré zomreli na následky infekcie COVID-19. Spolu v marci na nový vírus zomrelo 614 osôb, najviac v tomto roku. Medziročne sa síce ich počet znížil o viac ako tri štvrtiny, ale podľahol mu každý deviaty zomretý a podieľal sa 11 % na všetkých úmrtiach. Infekcia COVID-19 bola štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí v marci.

Z regionálneho hľadiska najväčší, takmer 15 % podiel na celkovom počte úmrtí mal vírus COVID-19 v Trenčianskom kraji. Naopak, najnižší podiel zaznamenal Košický kraj (7 % všetkých zomretých v marci 2022). Tento región mal aj najnižší absolútny počet (57) zomretých na infekciu COVID-19 spomedzi všetkých krajov Slovenska.

V štruktúre úmrtí aj v marci dominovali na Slovensku choroby obehovej sústavy, ktoré spôsobili 42 % úmrtí. Zomrelo na ne 2,4 tisíca osôb, čo bolo mierne viac ako v rokoch pred pandémiou. Nadúmrtnosť sa pri chorobách obehovej sústavy prejavila najmä vo vekovej skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov).

Na druhom mieste medzi príčinami úmrtí zostali nádory (18 % zo všetkých úmrtí). V marci však rovnako ako predošlé štyri mesiace na tieto príčiny zomrelo menej ľudí ako bol päťročný priemer, aktuálne až o 12 %. Treťou najčastejšou príčinou s podielom 12 % boli choroby dýchacej sústavy. Táto príčina úmrtia eviduje druhú najvyššiu nadúmrtnosť zo všetkých príčin úmrtí v SR, a to až vyše 56 %. Na choroby dýchacej sústavy v marci zomrelo 671 osôb.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Regulovaný alebo neregulovaný. Rozhodnúť sa musíte do konca apríla

Nasl. článok

Poslanci odsúhlasili reformu súdnej mapy, počet krajských súdov ostane zachovaný

Viac z COVID-19

0 0,00