9.8 C
Bratislava
DomovPeniazeDeklarácia podľa rezortu pôdohospodárstva funguje. Ceny rastú pomalšie

Deklarácia podľa rezortu pôdohospodárstva funguje. Ceny rastú pomalšie

Deklarácia o cenovej stabilite potravín podpísaná 11. 3. 2022 podľa ministerstva pôdohospodárstva funguje a ceny základných potravín nerastú.

Obchodníci dohodu podľa ministerstva pôdohospodárstva dodržiavajú a marže v prípade 13-tich základných druhov potravín nezdvíhajú. To znamená, že iniciatíva má podľa rezortu reálny vplyv na zachovanie ceny potravín v aktuálnom extrémnom zdražovaní, ktoré zapríčinila inflácia aj útok Ruska na Ukrajinu.

Z prieskumu vyplýva, že v medzimesačnom porovnaní marca a apríla 2022 sa zvýšili spotrebiteľské ceny pri potravinách z deklarácie o 1,5 %. Odbytová cena sa však zvýšila o 5,7 %, čo znamená, že zvýšené nákupné ceny neboli prenesené do predajnej ceny pre spotrebiteľa za nákup dusenej šunky bravčovej, kurčaťa pitvaného, bravčových párkov, rožkov bielych obyčajných, ovocných jogurtov, chleba (pšenično-ražného), čerstvého masla, kuracích pŕs – rezňov, syra eidamu tehly (45 % t.s.), slepačích vajec (veľkosť M), bravčového karé, mlieka trvanlivého polotučného a pšeničnej múky polohrubej výber.

„Medzimesačný prieskum cien sledovaných 13-tich druhov potravín exaktne dokázal, že podpis Deklarácie o cenovej stabilite potravín mal zmysel a obchodníci dobrovoľne dodržiavajú to, k čomu sa zaviazali, teda nedvíhajú svoje predajné ceny rovnako rýchlo ako sa dvíhajú nákupné ceny. Ich nákupná cena sa zvýšila o 1,5 % z dôvodu zvyšujúcich sa výrobných vstupov, čo sa logicky musí premietnuť, inak by potravinári šli pod výrobné náklady. Kroky na to, aby situáciu zvládli potravinári i spotrebitelia, na ministerstve aj vo vláde podnikáme,“

VYSVETLIL MINISTER SAMUEL VLČAN.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) monitoruje a analyzuje ceny produktov z deklarácie aj naďalej a bude o výsledku každomesačne informovať.

Deklaráciu o cenovej stabilite potravín podpísal minister Samuel Vlčan, zástupcovia Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) a Zväzu obchodu (ZO SR) 11. marca 2022. Podpisom tohto dokumentu sa zaviazali, že pri cenotvorbe základných druhov potravín budú postupovať férovo, citlivo a zohľadnia mieru svojich zvýšených vstupov a prevádzkových nákladov. 

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.