///

Situácia okolo plynu je napätá, ale nie je nateraz dramatická

1 min. čítania

Situácia ohľadom dodávok plynu z Ruska do Európy je síce napätá, ale pre Slovensko nie je nateraz dramatická, zdôraznil na tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík.

„Rezort hospodárstva situáciu monitoruje na dennej báze, dodávky pre Slovensko neboli doteraz žiadnym spôsobom dotknuté, plyn cez Slovensko prúdi v súlade s objednávkami aj pre ďalších odberateľov,“

PODČIARKOL SULÍK.

Slovensko je v kontakte s ostatnými partnermi z Európskej únie a plne podporuje spoločný postup členských krajín EÚz.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má k dnešnému dňu všetky záväzky voči ruskej spoločnosti Gazprom riadne uhradené v eurách, čo bolo aj akceptované. Tu sa ukazuje, že bolo prezieravé a veľmi rozumné zaplatiť marcovú faktúru ešte na konci mesiaca, a tak získať čas. Ďalšia platba sa má uskutočniť až v druhej polovici mája.

„Dovtedy je ešte čas komunikovať s Gazpromom tak, aby sa nám nestalo to, čo Bulharsku alebo Poľsku. Spravíme všetko pre to, aby plyn prúdil na Slovensko, a aby ho bolo dostatok pre domácnosti a  aj pre priemysel,“

dodal Sulík.

Podpredseda predstavenstva SPP Richard Prokypčák potvrdil, že dodávky plynu od spoločnosti Gazprom pokračujú v štandardnom režime.

„Nepodceňujeme túto situáciu, hlavným cieľom SPP je bezpečnosť dodávok priemyselným odberateľom ako aj domácnostiam,“

zdôraznil

Ako dodal, plynárenský podnik je pripravený na rôzne scenáre a intenzívne komunikuje aj s inými dodávateľmi plynu. Na ceste je už aj ďalší tanker s LNG plynom určeným pre Slovensko.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Pomoc odídencom budú vyplácať medzinárodné organizácie. Slovensko ušetrí

Nasl. článok

Deklarácia podľa rezortu pôdohospodárstva funguje. Ceny rastú pomalšie

Viac z Biznis

0 0,00