13.8 C
Bratislava
DomovEkonomikaSlovensko si žiada o prvých 458 miliónov eur z plánu obnovy

Slovensko si žiada o prvých 458 miliónov eur z plánu obnovy

Slovensko dnes požiadala o prvú platbu z Plánu obnovy a odolnosti. Prvých takmer 500 miliónov prichádza po schválení súdnej mapy.

Slovensko si dnes podáva prvú žiadosť o platbu v rámci plánu obnovy v celkovej hodnote 458 miliónov eur za splnenie prvých 14 míľnikov, ku ktorým sme sa zaviazali. O financie žiadame presne rok od momentu, kedy sme plán oficiálne zaslali na posúdenie do Bruselu.

„Mnohí boli voči tomuto plánu skeptickí, neverili mu a považovali ho za nesplniteľný. My dnes plníme sľuby a prinášame výsledky. Po dlhých rokoch nečinnosti robíme zásadné systémové zmeny vo vzdelávaní, v spravodlivosti, modernizujeme políciu a prinášame ďalšie opatrenia, ktoré budú mať pozitívny dopad na každého občana,“

POVEDAL PREDSEDA VLÁDY EDUARD HEGER.

Ešte nemáme vyhraté

Po tom, čo si Slovensko oficiálne podá žiadosť o platbu, má Európska komisia dva mesiace na posúdenie, či boli uspokojivo splnené všetky míľniky a ciele v danej skupine. Európska komisia zároveň postúpi žiadosť Hospodárskemu a finančnému výboru a pri hodnotení zohľadní aj jeho stanovisko.

Ak bude posúdenie kladné, povolí sa vyplatenie finančného príspevku. V budúcich žiadostiach o platbu bude Komisia posudzovať aj fakt, či sa už splnené opatrenia nezvrátili.

„Plán obnovy je výnimočný v tom, že ho tvoria reformy a investície. Pre systematickú a viditeľnú zmenu sú kľúčové oba tieto prvky. Aj keď je prvá žiadosť o platbu o schválených reformách, paralelne rozbiehame aj investície. Doteraz sme spustili desať výziev vo výške takmer 60 miliónov eur a v najbližších dňoch k nim pribudnú. štyri ďalšie výzvy za vyše 100 miliónov eur,“

UVIEDLA GENERÁLNA RIADITEĽKA SEKCIE PLÁNU OBNOVY NA ÚRADE VLÁDY SR LÍVIA VAŠÁKOVÁ.

Ešte ďalších deväť

Slovensko má pred sebou podanie zvyšných deviatich žiadostí o platbu. Najbližšia žiadosť nás čaká na jeseň tohto roka v celkovej hodnote 815 miliónov eur.

- Inzercia -

Je v nej spolu 16 míľnikov, z ktorých je už dnes splnených deväť ako napríklad reforma siete nemocníc; reforma riadenia a podpory výskumu, vývoja a inovácií či reforma verejného obstarávania.

Slovensko odovzdalo Plán obnovy a odolnosti SR ako piata krajina v rámci Európskej únie. Jeho hodnotenie prišla na Slovensko predstaviť predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Po tom, čo ho Európska komisia pozitívne vyhodnotila a označila za ambiciózny dokument s proreformným nábojom, bol schválený Radou pre hospodárske a finančné záležitosti.

Šesť krajín nás predbehlo

Ako tretia krajina v EÚ si Slovensko dokázalo nastaviť pravidlá a vyrokovať s Európskou komisiou všetky detaily, ako plán obnovy realizovať. Zároveň sme siedma krajina v Únii, ktorá si podáva žiadosť o platbu.

Súčasťou plánu obnovy sú desiatky reforiem a investícií. Spoločným cieľom všetkých opatrení je zlepšiť fungovanie Slovenska pre jeho obyvateľov a urobiť ho odolnejším do budúcnosti. Plán sa zameriava na päť hlavných priorít: zelená ekonomika; vzdelávanie; veda, výskum a inovácie; zdravie; efektívna verejná správa a digitalizácia.

Kladie dôraz na udržateľnosť, zdravé životné prostredie, inklúziu vo vzdelávaní, modernú zdravotnú starostlivosť, zlepšenie podnikateľského prostredia, ako aj zdravé verejné financie.

Zoznam míľnikov v prvej žiadosti o platbu:

 • reforma vysokých škôl,
 • transformácia SAV,
 • integrácia vysokých škôl,
 • internacionalizácia vysokých škôl,
 • reforma súdnej mapy,
 • zákony na boj proti korupcii,
 • nová éra cyklodopravy,
 • plán pre obnovu železničnej infraštruktúry,
 • modernizácia polície,
 • výdavkové limity,
 • viac zelenej energie,
 • plán informatizácie verejnej správy,
 • systém na monitorovanie plánu obnovy,
 • legislatívny rámec a tím plánu obnovy.

Aktuálny stav realizácie plánu obnovy spolu s oficiálnymi názvami míľnikov nájdete na webe Plánu obnovy a odolnosti.

- Inzercia -
ZdrojÚV SR

Posledné články

Vývoj akcií a kurzov mien

[mstock id="100033262"]

Mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.