/

Poľsko je pripravené chrániť slovenský vzdušný priestor

1 min. čítania

Poprednou témou ich rokovania bola popri bilaterálnej spolupráci tiež súčasná bezpečnostná situácia v regióne východnej Európy v kontexte ruskej agresie voči Ukrajine. 

„S poľským ministrom obrany sme sa navzájom uistili v tom, že naše vnímanie geopolitickej a bezpečnostnej situácie v našom regióne, ako aj na Ukrajine, je absolútne totožné. Plne si uvedomujeme, kto je agresorom, a že Ukrajine, ktorá bojuje za budúcnosť celej Európy, musíme pomáhať tak, ako to je v našich silách,“

UVIEDOL MINISTER NAĎ.

Od poľskej strany SR zároveň dostalo potvrdenie, že Poľsko je pripravené v momente uzemnenia slovenských stíhačiek MiG-29 chrániť vzdušný priestor SR. 

„Som veľmi rád, že hneď po tom, ako sa prijmú potrebné legislatívne opatrenia, na ktorých začneme robiť okamžite, bude Poľsko až do momentu, keď prídu na Slovensko z USA objednané stíhačky F-16, pripravené starať sa o bezpečnosť nášho vzdušného priestoru,“

DOPLNIL MINISTER NAĎ.

Dodal, že primárne bude cieľom, aby poľské lietadlá lietali z poľskej základne, čo je geograficky výhodnejšie. Slovensko by za ochranu vzdušného priestoru Poľsku nemalo podľa dohody platiť. Znášať budeme len náklady na palivo. Poľsko by malo náš vzdušný priestor chrániť až do doby, kým nedostaneme objednané stíhačky F16 od USA.

Ich dodanie sa však oneskorí a prvé stroje na Slovensko prídu zrejme až za dva roky. Pritom prvé stroje mali na Slovensko prísť už tento rok. Slovenskí vojaci už cvičia na nové stíhačky, ktoré objednala ešte predchádzajúca vláda.

Ministri sa tiež zhodli, že bilaterálna spolupráca v oblasti obrany a bezpečnosti je medzi oboma krajinami veľmi intenzívna. Partneri však identifikovali aj ďalší možný priestor na prehĺbenie kooperácie – napríklad v oblasti obranných priemyslov.  

Vyzdvihli však aj doterajšiu spoluprácu v rámci formátu V4 a štruktúr NATO, ktorá je podľa nich rovnako na veľmi vysokej úrovni.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Ministerstvo pôdohospodárstva spúšťa mimoriadnu pomoc pre potravinárov

Nasl. článok

Amazonu sa nedarilo. V prvom štvrťroku vykázal stratu

Viac z Správy

0 0,00