/

Výkazy za ubytovanie utečencov musíte predložiť do 6. mája

1 min. čítania

Ministerstvo vnútra upozorňuje, že výkazy za mesiac apríl 2022 sú obciam povinní predložiť do piatka 6. mája. Ak boli ubytovatelia vyzvaní na opravu chýb vo výkazoch za mesiac február a marec, je potrebné, aby aj tieto opravné výkazy doručili obciam do piatka 6. mája.

Obce všetky výkazy zosumarizujú do jednotného prehľadu a zašlú ministerstvu vnútra do pondelka 16. mája. Nové vzory výkazov Ministerstvo vnútra 2. mája 2022 zverejnilo aktualizované formuláre výkazov pre fyzické i právnické osoby, ako aj pre mestá a obce.

Základnou podmienkou pre získanie príspevku za ubytovanie je uzavretie zmluvy o poskytnutí ubytovania medzi majiteľom nehnuteľnosti a odídencom. Prenajímateľ po uzatvorení zmluvy s odídencom zmluvu predloží obci.

Poskytovanie príspevku za ubytovanie odídencom umožnila novela azylového zákona účinná od marca 2022. Podrobnosti a postup pri vyplácaní príspevku upravuje vládne nariadenie č. 99/2022.

Na príspevok majú nárok vlastníci bytov a domov, nepodnikateľské subjekty poskytujúce krátkodobé ubytovanie, ako aj obce a vyššie územné celky a to v prípade, že ubytovanie poskytnú bezodplatne alebo prostredníctvom svojich rozpočtových či príspevkových organizácií.

Príspevok za ubytovanie podnikateľom, teda aj hotelom, upravuje zákon o podpore cestovného ruchu v gescii ministerstva dopravy.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Sulík chce výnimku pre Slovensku ak EÚ zavedie sankcie na dovoz ropy

Nasl. článok

Európska komisia vyčlenila pre Slovensko 194 mil. eur

Viac z Peniaze

0 0,00