////

NBS: Ceny rástli rýchlo aj v apríli. Dosiahli historické maximum

1 min. čítania

Rast spotrebiteľských cien v marci výraznejšie zrýchlil a mierne sa zrýchlil aj v apríli, kedy dosiahol nové historické maximum 7,5%. Zvýšenie inflácie ovplyvnili predovšetkým ceny energií, ktoré sú zodpovedné približne polovicu celkového cenového rastu.

Najrýchlejšie sa do spotrebiteľských cien premietajú ceny ropy prostredníctvom cien palív. Postupne sú však, v závislosti od frekvencie úpravy regulovaných cien energií v jednotlivých krajinách eurozóny, zasiahnuté aj ostatné kategórie energií ako elektrina, plyn, teplo.

Ceny energií stále rastú a môže za to aj vojna na Ukrajine (zdroj: NBS)

Aj potraviny

Pri energiách to nekončí, zrýchľuje sa aj rast cien potravín. Drahšie energie sa premietajú aj do vyšších nákladov firiem a ich predajných cien.

Príkladom môže byť napríklad výroba umelých hnojív, kde sa vo veľkej miere používa zemný plyn. Ceny hnojív tak od začiatku roku 2021 vzrástli až o 140%.

Zvyšujú sa tak náklady v rastlinnej i živočíšnej výrobe a to sa postupne prelieva do spotrebiteľských cien potravín. Kým ešte v apríli minulého roka bola inflácia potravín prakticky nulová, dnes predstavuje takmer 6%.

Inflácia bude zrejme ukrajovať z našich peňazí aj v ďalších mesiacoch (zdroj: NBS)

A čo zvyšné tovary a služby?

Inflácia bez cien energií a potravín dosahuje 3,5% a takisto sa nachádza na maximách. Aj v jej vývoji možno cítiť drahé energie, najmä v cenách služieb spojených s dopravou.

Zrýchľovanie jadrovej inflácie súvisí aj s otváraním ekonomiky po pandémii (služby súvisiace s rekreáciou) ale aj s globálnym výpadkom viacerých vstupov vo výrobe tovarov.

Tie spôsobujú zaostávanie ponuky za dopytom, čo podporuje rast cien. Značná časť inflácie je takto dovážaná zo zahraničia.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Na cyklodopravu pôjde 105 miliónov eur, ministerstvo dopravy spustilo prvú výzvu

Nasl. článok

NBS: Trh práce je v eurozóne zatiaľ pokojnejší

Viac z Biznis

0 0,00