/

Slovensko podporuje ďalšie sankcie proti Rusku, požaduje iba prechodné obdobie pri rope

1 min. čítania

Slovensko podporuje sankcie Európskej únie (EÚ) proti Rusku, vrátane navrhnutého šiesteho balíka sankcií. Potvrdil to vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. 

„Postupujeme spoločne s členskými krajinami, ale zároveň sme požiadali o solidaritu. V prípade sankcií na dovoz ruskej ropy do Európy Slovensko požiadalo o trojročné prechodné obdobie. Naši európski partneri to chápu a súhlasia s tým,  diskutuje sa len dĺžke prechodného obdobia,“

DODAL VICEPREMIÉR RICHARD SULÍK.

Čas získaný prechodným obdobím Slovensko využije okrem iného na posilnenie ropovodu a úpravu zásobníkov na našom území, čo nás bude stáť približne 160 mil. eur.

Bude potrebné aj posilnenie ropovodu ADRIA a podpísanie viacerých medzivládnych dohôd. Na zmenu v kvalite dovážanej ropy sa technicky musia pripraviť aj v rafinérii Slovnaft.

Minister zároveň upozornil, že zmena druhu spracovávanej ropy spôsobí aj menší podiel výroby nafty v tejto rafinérii. Čo pri jej už súčasnom nedostatku na trhu bude pravdepodobne znamenať ďalšie zvyšovanie ceny. 

„Slovensko by unáhleným odstrihnutím od dodávok ruskej ropy extrémne utrpelo, konajme s rozvahou, na základe premyslených plánov,“

VYZVAL RICHARD SULÍK.

Okrem Slovenska o prechodné obdobie žiada aj Česko. Maďarsko chce úplnú výnimku. Vicepremiér pripomenul aj doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine, a to práve s energetickými surovinami. Ukrajine sme poslali už 4 milióny litrov leteckého benzínu a plníme záväzok 10 miliónov litrov nafty.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

K dopravnej nehode už nebudete musieť volať policajtov

Nasl. článok

Pandémia zvýšila počet ľudí žijúcich pod hranicou príjmovej chudoby

Viac z Ekonomika

0 0,00