///

Česká národná banka dvihla základnú sadzbu o 0,75%

1 min. čítania

Česká národná banka sa zvýšením úrokovej sadzby o 0,75% snaží bojovať s vysokou infláciou. Tá netrápi len susedné Česko, ale aj celú Európsku úniu. Vysokú infláciu spôsobujú najmä enormne vysoké ceny energií, ktoré rastú posledných niekoľkých mesiacov. Lenže inflácia je vysoká aj bez započítania rastúcich cien energií.

„Banková rada ČNB na svojom rokovaní zvýšila dvojtýždňovú repo sadzbu (2T repo sadzbu) o 0,75 percentuálneho bodu na 5,75 %. Súčasne rozhodla o zvýšení diskontnej sadzby v rovnakom rozsahu na 4,75 % a lombardnej sadzby na 6,75 %. Novo stanovené úrokové sadzby sú platné od 6. mája 2022,“

UVIEDLA VO VYHLÁSENÍ ČESKÁ NÁRODNÁ BANKA.

Navyše pre zmenu guvernéra od júla sa očakáva, že banková rada Českej národnej banky schváli aj ďalšie prudké zvýšenie základnej úrokovej sadzby na poslednom zasadaní v júni ešte pod vedením súčasného guvernéra Jiřího Rusnoka.

1 Comment

  1. […] Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky boli desať rokov extrémne nízke a dokonca záporné. To sa môže už o pár dní zmeniť. Centrálne banky okolitých štátov už niekoľko mesiacov bojujú s vysokou infláciou aj zvyšovaním úrokových sadzieb. Nedávno zvyšovala úroky napríklad aj Česká národná banka. Tá už základnú úrokovú sadzbu dvihla na viac ako 5%. […]

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Štyri banky dvíhajú úroky na hypotékach. Aj krátke fixácie sa blížia k dvom percentám

Nasl. článok

Zmena u kormidla vyvolala paniku. Česká koruna letela strmo nadol

Viac z Banky

0 0,00