9.8 C
Bratislava
DomovPeniazeMatovič predstavil upravenú inflačnú pomoc. SaS s ňou stále nesúhlasí

Matovič predstavil upravenú inflačnú pomoc. SaS s ňou stále nesúhlasí

Minister financií Igor Matovič dnes predstavil upravenú inflačnú pomoc pre rodiny s deťmi. Aj s upravenou inflačnou pomocou má problém koaličná SaS.

Koalícia sa už niekoľko mesiacov nedokáže dohodnúť na pomoci rodinám a seniorom, ktorých trápi vysoká inflácia. Rýchlo rastú ceny potravín, ale rastú aj náklady na bývanie a energie. Navyše začali rásť aj úrokové sadzby hypoték, ktoré môžu zvýšiť výdavky slovenských domácností o desiatky eur mesačne.

Inflačný balík predstavil minister financií Igor Matovič v závere apríla a od tej doby sa koalícia neodkázala na podpore pre rodiny dohodnúť. Už na predstavení balíka chýbali predstavitelia strany SaS, ktorá varovala, že na podporu rodín bude potrebné zvýšiť dane. Matovič vtedy iba uviedol, že inflačnú pomoc zaplatí 100 najbohatších firiem. Ako ich bude rezort financií vyberať vtedy Matovič neuviedol.

Zmeny v pomoci

Ekonómovia už vtedy varovali, že plošná pomoc aj pre tých, ktorí ju vôbec nepotrebujú môže nakoniec znamenať vyššie výdavky pre všetkých. Firmy totiž môžu vyššie výdavky na dane preniesť na zákazníkov zvýšením cien. V konečnom dôsledku by teda inflačnú pomoc zaplatili rodiny, ktoré dostali inflačnú pomoc.

Dnes expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič predstavil mierne upravený inflačný balík. Minister sľúbil rodinám vyššie prídavky na deti a naopak mierne klesol bonus na služby, ktoré si mohli deti uplatniť na mimoškolské aktivity.

Prídavky 50 eur

- Inzercia -

Matovič dnes na ďalšej tlačovej konferencii predstavil upravený inflačný balík pomoci pre rodiny. Rodiny nakoniec dostanú väčšiu sumu na rodinných prídavkoch. Od 1. januára 2023 by mali prídavky na deti stúpnuť na 50 eur. Pôvodný návrh počítal s prídavkami na deti vo výške 40 eur.

Na deti do 15 rokov si bude možné uplatniť daňový bonus v maximálnej výške 100 eur na dieťa. Maximálnu výšku bonusu však budú môcť využiť len rodiny s vyššími príjmami. Rodiny s nižšími príjmami nezískajú maximálnu výšku daňového bonusu, keďže výška bonusu bude závisieť hlavne od výšky príjmu. Na deti staršie ako 15 rokov bude možné získať daňový bonus maximálne vo výške 50 eur.

Igor Matovič dnes predstavil upravený inflačný balík pre rodiny. Prídavky by mali od budúceho roka stúpnuť na 50 eur a daňový bonus bude podľa veku detí od 50 do 100 eur. Na mimoškolské aktivity deti dostanú 50 eur mesačne.

Deti budú môcť využiť ešte príspevok 50 eur na mimoškolské aktivity, ktorý mal byť pôvodne 60 eur. Tento príspevok už v minulosti rodinám vyplácali a školy ho často využívali na financovanie aktivít, ktoré len rodičia podpísali a deti na žiadne krúžky reálne nechodili.

Aj napriek odporu SaS?

S inflačnou pomocou tak ako ju navrhuje minister financií Igor Matovič nesúhlasí strana SaS. Tá tvrdí, že inflačná pomoc je zameraná na bohatých a chudobnejším rodinám inflačná pomoc nepomôže a naopak ich oberie o peniaze. Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík si s ministrom financií Igorom Matovičom posielajú odkazy cez Facebook.

„Toto je teda sociálna politika v podaní Igora Matoviča. Chudobným vezmeme 88 € ešte aj z toho mála, čo majú a bohatým pridáme 218 €. Chcem vidieť, kto túto hlúposť podporí. SaS to rozhodne nebude. Pokojne píšte, že sa hádame a doťahujeme, pravda je taká, že ide o vaše peniaze a mne to nie je jedno,“

UVIEDOL NA FACEBOOKU IGOR MATOVIČ.

Matovič osočuje Sulíka, že inflačnú pomoc blokuje. Matovič chce inflačnú pomoc na vládu predložiť aj napriek odporu strany SaS, ktorá má v zmysle koaličnej zmluvy právo veta. Matovič viac krát zopakoval, že inflačnú pomoc presadí v parlamente aj v prípade veta strany SaS.

„Pomoc rodinám pôjde v stredu na vládu a vo štvrtok do parlamentu. Bez ohľadu na to, či si advokáti bohatých z SaS uplatnia veto alebo nie. Brať si rodiny s deťmi v ťažkej dobe za rukojemníkov je zbabelé a pľuvanec do očí 1,2 miliónu detí a ich rodičom,“

NAPÍSAL NA FACEBOOKU MINISTER FINANCIÍ IGOR MATOVIČ.

Koniec koalície?

Koalícia sa už niekoľko mesiacov nedokáže na inflačnej pomoci dohodnúť. Vládou a parlamentom zatiaľ prešiel len návrh na vyplatenie sumy 100 eur pre najviac ohrozené skupiny ako sú seniori.

Slovenské domácnosti už niekoľko mesiacov bojujú s vysokou infláciou, ktorá podľa posledných údajov Štatistického úradu presiahla 11 percent. Lenže pomoc vlády viazne a najmä pre najviac ohrozené skupiny toho vláda zatiaľ veľa neurobila. Problémom sú neustále hádky v koalícii, ktorá sa na pomoci nedokáže dohodnúť.

Matovič už pohrozil, že ak mu návrh inflačnej pomoci bude strana SaS vetovať, tak to bude znamenať koniec koalície. Boris Kollár upozornil, že v prípade veta strany SaS nie je možné zákon presadiť v parlamente.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.