/

HDP v prvom štvrťroku rástlo, dosiahlo predkrízové hodnoty

1 min. čítania

Hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v prvom štvrťroku 2022 medziročne vzrástol o 3,1 %. Po očistení o sezónne vplyvy sa HDP medziročne zvýšil o 3 % a medzikvartálne o 0,4 %. V bežných cenách sa v prvom štvrťroku 2022 vytvoril HDP v objeme 23,84 miliardy eur, čo predstavuje medziročne nárast o 9,3 %.

HDP v bežných cenách tak dosiahol hodnotu približne ako v rovnakom období predkrízového roka 2019. V medziročnom porovnaní podporil rast slovenskej ekonomiky predovšetkým domáci dopyt tvorený spotrebiteľským a investičným dopytom, zahraničný dopyt klesol.

Na raste pridanej hodnoty sa v tomto štvrťroku významnejšie podieľali najmä odvetvia veľkoobchodu a maloobchodu a odvetvia ubytovacích a stravovacích služieb. Naopak, pokles bol zaznamenaný v najvýznamnejšom odvetví, vo výrobe motorových vozidiel.

Celková zamestnanosť v referenčnom období dosiahla 2,41 milióna osôb. V porovnaní s prvým štvrťrokom 2021 sa zvýšila o 2,1 %. Po očistení o sezónne vplyvy celková zamestnanosť vzrástla medziročne o 1,9 % a medzikvartálne o 0,4 %. 

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Matovič našiel časť peňazí na inflačný balík. Zdaní Slovnaft

Nasl. článok

Jednorazový zvýšený prídavok dostane v júni viac ako 1,120 milióna detí

Viac z Ekonomika

0 0,00