9.8 C
Bratislava
DomovPeniazeMatovič našiel časť peňazí na inflačný balík. Zdaní Slovnaft

Matovič našiel časť peňazí na inflačný balík. Zdaní Slovnaft

Minister financií Igor Matovič dnes aspoň čiastočne ukázal kto zaplatí inflačný balík pomoci. Financmajster uvalí špeciálnu daň na Slovnaft.

Ak Slováci dúfali v zastropovanie cien benzínu a nafty po vzore susedného Maďarska alebo ak dúfali v zníženie spotrebných daní z benzínu a nafty, tak po dnešnej tlačovej konferencii ministra financií Igora Matoviča majú smolu.

Financmajster totiž oznámil, že sa naopak chystá zdaniť Slovnaft špeciálnou daňou a to už od júna tohto roka. Motoristi teda nebudú platiť menej, ale môže sa im stať, že naopak začnú ceny benzínu a nafty rásť rýchlejšie.

Hádky pokračujú

Koalícia sa mesiace nedokáže dohodnúť na inflačnej pomoci pre najviac ohrozené skupiny obyvateľstva. Pomoc ako ju včera navrhol minister financií Igor Matovič by bola plošná a peniaze navyše by tiekli aj do bohatých rodín. Štátnu kasu by opatrenia ako ich navrhuje Igor Matovič každý rok stáli miliardu eur. Tie štát nemá a tak ich musí niekde zobrať.

Jedinou cestou zvýšenia príjmov štátnej pokladne je zvýšenie daní. Dnes Igor Matovič predstavil prvé kolo zvyšovania daní a ďalšie budú zrejme nasledovať. Matovič chce 300 miliónov eur ročne vytiahnuť z rafinérie Slovnaft.

Daň navyše

- Inzercia -

Matovič navrhuje, že Slovnaft začne už od júna platiť špeciálnu daň vo výške 30%. Daň sa bude rátať z rozdielu medzi cenou lacnej (ťažkej) ruskej ropy a cenami ropy typu Brent.

Slovnaft ťaží z nízkej ceny ruskej ropy, ktorú rafinéria spracúva v Bratislave. Za posledné mesiace teda rafinéria vykazuje rekordný zisk, ktorý rastie práve vďaka nízkej cene ropy a vysokých cien benzínu a nafty.

Lenže s návrhom nesúhlasí koaličná strana SaS, ktorá opakovane kritizovala návrh Igora Matoviča na plošné zvyšovanie rodinných prídavkov aj pre bohaté rodiny.

Rozpad koalície

Matovič plánuje návrh na zavedenie špeciálnej dane predložiť už na zajtrajšie rokovanie vlády a potom by mal nový zákon expresne zamieriť do parlamentu a to aj v prípade nesúhlasu strany SaS.

„Zavedieme mimoriadnu daň z výhody pri nákupe ruskej ropy, ktorá sa použije na spracovanie na Slovensku,“

POVEDAL MATOVIČ.

Matovič uviedol, že ruská ropa bola v minulosti štandardne o päť dolárov na barel lacnejšia, ako ropa typu Brent. Teraz je cena ruskej ropy nižšia až o 30 dolárov na barel.

Lenže Slováci čakali, že štát skôr zníži dane a umožní tak zníženie cien benzínu a nafty. Nič také sa nestane a paradoxne návrh Igora Matoviča môže naopak znamenať rýchlejší rast cien benzínu a nafty. Slovnaftu totiž nič nebráni v tom, aby špeciálnu daň nakoniec úplne alebo čiastočne nepremietol do cien pre konečných zákazníkov. Matovič iba uviedol, že má „gentlemanský sľub“ šéfa Slovnaftu na nezvyšovanie cien pre motoristov.

Rast inflácie?

Matovič teda môže novou daňou, ktorou chce z časti financovať inflačnú pomoc, zrýchliť infláciu. Tá teda môže stúpnuť, pretože vyššie ceny benzínu a nafty by mali vplyv na ceny potravín, dopravy a cestovania. Už bez tak enormne vysokú infláciu to môže vyhnať ešte vyššie. Za apríl pritom inflácia dosiahla už takmer 12%.

„Tento návrh ministra financií sme nemohli doteraz vetovať, pretože sme sa o novej dani dozvedeli až z tlačovej besedy. Veto si však uplatníme, pretože táto daň s istotou povedie k vyšším cenám benzínu a nafty. Igor Matovič sám priznal, že takúto daň nezaviedla žiadna krajina v Európe a on prišiel s týmto nápadom ako prvý. Je absurdné, že si myslí, že práve on vyrieši ceny pohonných hmôt,“

UVIEDOL ŠÉF SAS RICHARD SULÍK.
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.