-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniazeInflačný balík pre rodiny Igora Matoviča prešiel vládou

Inflačný balík pre rodiny Igora Matoviča prešiel vládou

Vláda dnes schválila inflačný balík pomoci, ktorý navrhol Igor Matovič. Strana SaS ho nakoniec na rokovaní vlády nevetovala, ale návrh môže naraziť v parlamente.

Vláda na dnešnom rokovaní schválila návrhy ministra financií Igora Matoviča o financovaní voľného času dieťaťa, o zvýšení daňového bonusu pre dieťa až do výšky 100 eur a o zvýšení prídavku na dieťa od júla 2022 na sumu 30 eur mesačne a od januára 2023 na sumu 50 eur.

Primárnym cieľom nového návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa je podpora voľnočasových aktivít dieťaťa v oblasti vzdelávania, športu a kultúry prostredníctvom finančného príspevku vo výške 50 eur mesačne. Tvrdí to minister financií Igor Matovič. Schválený návrh však kritizuje strana SaS.

Vláda schválila aj zvýšenie sumy daňového bonusu. Súčasný daňový bonus na dieťa do šiestich rokov veku na úrovni 47,14 eura od júla tohto roku stúpne na sumu 70 eur a od budúceho roka na 100 eur.

Vyšší daňový bonus

V prípade deti do 15 rokov sa súčasný daňový bonus vo výške 43,60 eur mesačne zvýši od 1. júla na sumu 70 eur mesačne a od budúceho roka na 100 eur a pre deti nad 15 rokov zo súčasných 23,57 eur na sumu 40 eur a od januára 2023 na sumu 50 eur.

- Inzercia -

Vláda ďalej schválila zvýšenie prídavku na dieťa. Súčasný mesačný prídavok na dieťa vo výške 25,88 eura sa od 1. júla 2022 zvýši na 30 eur a od 1. januára 2023 na 50 eur. Vzhľadom na trvalé zvýšenie sumy prídavku na dieťa dochádza k zrušeniu jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy.

Príspevok na financovanie služieb pre dieťa sa nebude považovať za príjem na účely životného minima a súčasne sa z príjmov vypúšťa jednorazové zvýšenie prídavku pre dieťa, ktoré prvýkrát nastúpi do prvého ročníka základnej školy.

Zdaní Slovnaft

Schválením týchto návrhov rodičia budú môcť na svoje dieťa získať až 200 eur mesačne. V prípade, ak rodič nepracuje, dostane 50 eur v hotovosti a dieťa dostane na rozvoj svojho talentu ďalších 50 eur.

Návrh zatiaľ prešiel len vládou, ale v parlamente to nebude mať minister financií Igor Matovič jednoduché. S návrhom dlhodobo nesúhlasí koaličná SaS, ktorá ho kritizuje. Matovič a OĽaNO hovoria o inflačnej pomoci pre rodiny, avšak pomoc dostanú aj bohaté rodiny a v rovnakej výške.

Problémom aj samotné financovanie. Vyššie prídavky a daňový bonus na deti bude ročne štátnu kasu stáť miliardu eur. Tie teraz štát nemá. Matovič včera oznámil, že tretinu zoberie formou vyšších daní pre Slovnaft. Slovnaft môže vyššie dane premietnuť do vyšších cien benzínu a nafty a to spôsobí iba ďalší rast cien v obchodoch.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.