//

Jednorazový zvýšený prídavok dostane v júni viac ako 1,120 milióna detí

2 min. čítania

Nárok naň má viac ako 1,1 milióna nezaopatrených detí. Zvýšený prídavok na dieťa sa premietne do májových nárokov týchto dávok a rodiny ho na svoj účet dostanú už v júni. Balík inflačnej pomoci rodinám predstavuje spolu 83 miliónov eur.

Jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa za mesiac máj je v sume 74,12 eur. Týka sa to každej rodiny s nezaopatrenými deťmi, ktorá má nárok na prídavok na dieťa.

Vyplatený bude v júni spolu s pravidelne vyplácaným prídavkom na dieťa vo výške 25,88 eur. Jeho celková výška tak bude spolu 100 eur. Týmto opatrením vláda zmierňuje následky vysokej inflácie, ktoré negatívne pociťujú rodiny s deťmi, aby aspoň čiastočne eliminovala ich narastajúce výdavky na bývanie, energie a stravu.

„Túto jednorazovú pomoc dostane spolu takmer 660- tisíc slovenských rodín s deťmi. Keď to spresním, zvýšený prídavok na dieťa v sume 100 eur dostane viac ako 320-tisíc rodín s jedným dieťaťom, sumu 200 eur vyše 250-tisíc rodín s dvomi deťmi, rodín s tromi deťmi je vyše 57-tisíc a do rozpočtu im pribudne 300 eur a rodín, ktoré majú štyri a viac detí a dostanú 400 eur a viac je spolu viac ako 21-tisíc. Ide približne o milión stodvadsaťtisíc detí, ktoré dostanú už v júni vyplatený zvýšený prídavok,“

SPRESNIL MILAN KRAJNIAK, MINISTER PRÁCE, SOCIÁLNYCH VECÍ A RODINY.

Rovnako 100-eurový finančný príspevok už vláda schválila pre najviac ohrozené skupiny obyvateľov. V júni si tak polepšia domácnosti v hmotnej núdzi, náhradní rodičia a tiež osoby, ktoré poberajú peňažný príspevok na opatrovanie.

Takto poskytnutá pomoc sa zároveň nebude považovať za príjem, aby osoby, ktorým bude takáto forma pomoci poskytnutá, neprišli o pomoc v hmotnej núdzi či o poskytnutie alebo výšku iných peňažných príspevkov.

Zároveň, jednorazovú pomoc 100 eur v rámci dotácie na podporu humanitárnej pomoci dostanú aj tie osoby, ktoré vykonávajú osobnú asistenciu osobe s ťažkým zdravotným postihnutím v rámci peňažného príspevku na osobnú asistenciu, tiež osoby nad 62 rokov, ktoré nie sú poberateľmi dôchodku a osoby, ktoré nepoberajú peňažný príspevok na opatrovanie, avšak poskytujú pomoc osobám s ťažkým zdravotným postihnutím alebo osobám starším ako 80 rokov (napr. starajú sa doma o príbuzného).

Doterajší inflačný balík jednorazovej pomoci pre najviac ohrozené skupiny obyvateľov a rodiny s deťmi predstavuje pomoc vo výške spolu 105 miliónov eur.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

HDP v prvom štvrťroku rástlo, dosiahlo predkrízové hodnoty

Nasl. článok

Inflačný balík pre rodiny Igora Matoviča prešiel vládou

Viac z Peniaze

0 0,00