//

Zdanenie Slovnaftu prešlo vládou. V parlamente môže naraziť

1 min. čítania

Vláda dnes schválila návrh ministra financií Igora Matoviča o špeciálnej dani na ruskú ropu. Na Slovensku spracúva ruskú ropu len Slovnaft, takže sa nová daň bude týkať len Slovnaftu. Špeciálnou daňou chce Matovič zalepiť miliardovú dieru v štátnej kase po schválení inflačného balíka pomoci pre rodiny s deťmi.

Do štátnej dane vďaka novej dani má ročne podľa prepočtov ministerstva financií natiecť 300 miliónov eur. Zavedenie novej dane včera na tlačovej konferencii oznámil Igor Matovič.

SaS možno návrh vetuje

Nová daň bude vo výške 30% a vypočítavať sa bude z rozdielu ceny ruskej ropy a ropy typu Brent. Ruská ropa, ktorú spracúva rafinéria Slovnaft v Bratislave, je teraz výrazne lacnejšia. Ceny benzínov a nafty sú rekordne vysoké a Slovnaftu teda stúpajú zisk. Matovič chce novou daňou časť zisku rafinérii ukrojiť.

Dnes minister financií uviedol, že peniaze zo Slovnaftu by skončili v maďarskom rozpočte, keďže podľa Matoviča slovenský Slovnaft vlastní maďarská vláda prostredníctvom maďarskej firmy MOL.

Návrh na zavedenie novej dane na ruskú ropu teraz prešiel vládou, ale otázne je ako dopadne v parlamente. Strana SaS už uviedla, že návrh bude vetovať, ale na vláde sa tak nestalo. Veto môže prísť až v parlamente. Podpora opozície je otázna a je teda možné, že zákon parlamentom neprejde.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Predch. článok

Inflačný balík pre rodiny Igora Matoviča prešiel vládou

Nasl. článok

Lex Ukrajina 3 prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní

Náš Blog

0 0,00