9.8 C
Bratislava
DomovPeniazeMatovič otočil. Nižšiu DPH na palivá nepodporí, ale dane minie na zvýšenie...

Matovič otočil. Nižšiu DPH na palivá nepodporí, ale dane minie na zvýšenie platov

Expremiér a minister financií Igor Matovič dnes odpovedal na výzvu SaS na zníženie DPH na palivá. Hádky v koalícii pokračujú, rodinný balíček nebude z čoho zaplatiť.

Vláda nedávno expresne schválila a do parlamentu poslala návrh inflačného balíka pre rodiny, ktorý presadil minister financií Igor Matovič. Matovič chce plošne zvýšiť rodinné prídavky, zvýšiť daňový bonus a rozdať sa chystá stovky miliónov eur na krúžky pre deti. Na ne má rodičom každý mesiac posielať 50 eur na dieťa.

Plošnú inflačnú pomoc pre rodiny od začiatku odmieta hlavne koaličná SaS. Tá opatrenia ministra financií Igora Matoviča kritizuje, pretože rovnakú sumu dostanú všetky rodiny. Peniaze navyše teda dostanú aj bohaté rodiny, ktoré netrpia nedostatkom a pomoc vlády nepotrebujú.

Vyššia daň pre všetkých

Lenže Matovič nemá z čoho inflačný balík pre rodiny zaplatiť. Štátna kasa je deravá a štát nemá miliardu eur, ktorú by mohol každý rok poslať rodinám. Matovič sa to rozhodol vyriešiť svojsky – rodinám síce pridá, ale na druhú stranu im peniaze zoberie cez vyššie dane.

Časť peňazí na inflačný balík mala do štátneho rozpočtu priniesť špeciálna daň uvalená na Slovnaft. Slovnaft mal platiť daň vo výške 30% rozdielu medzi cenou ruskej ropy a ropy typu Brent. Ruská ropa je aj pre vojnu na Ukrajine výrazne lacnejšia z čoho Slovnaft profituje.

- Inzercia -

Lenže uvalenie dane na Slovnaft by zrejme znamenalo, že časť zvýšených nákladov by firma jednoducho preniesla na zákazníkov vo forme zvýšených cien benzínu a nafty. To by sa prejavilo aj ďalším rastom cien v obchodoch, keďže väčšina tovarov sa do obchodoch dostáva práve po cestách a dopravcom by stúpli náklady. Nevyhli by sme tiež zrejme zdražovaniu cestovného, ktoré by tiež znamenali zvýšené výdavky pre rodiny. Inflačná pomoc by sa teda razom zmenila na inflačnú katastrofu a z peňaženiek by rodinám vytiahla viac ako do nich priniesla.

SaS navrhuje nižšiu DPH

SaS návrh ministra financií Igora Matoviča nepodporila na vláde a opakovane sa vyjadrovala proti návrhu. Teraz koaličná SaS poslala financmajstrovi jasný odkaz – buď sa zníži DHP na benzín a naftu alebo inflačný rodinný balík v parlamente nepodporia.

Matovič dnes oznámil, že zníženie DPH na benzín a naftu je v rozpore s európskymi pravidlami. Nižšia DPH mala kompenzovať vyššie zdanenie Slovnaftu. Matovič chcel za jún na novej dani pre Slovnaft vybrať 30 miliónov eur. Do konca roka malo do štátnej kasy pribudnúť 180 miliónov eur. Budúci rok by to malo byť rovných 300 miliónov eur.

Práve tieto peniaze chcel Matovič použiť na financovanie rodinného inflačného balíka. Lenže teraz financmajster otočil a peniaze chce minúť na zvýšenie platov.

Zvýšenie platov?

Matovič strane SaS namiesto zníženia DPH ponúkol zvýšenie platov pre učiteľov, lekárov a zdravotné sestry. Lenže vyššia daň na Slovnaft sa bude vyberať len dočasne a teda z čoho bude štát financovať vyššie platy od roku 2025 nie je jasné.

Navyše vyššiu daň bude Slovnaft platiť len z rozdielu cien. Pokiaľ by napríklad Slovnaft prestal využívať ruskú ropu, tak by do štátneho rozpočtu prestali prúdiť peniaze navyše.

„Našou snahou bolo znížiť DPH z cien benzínu a nafty na 8%. Napriek tomu, že k tomuto kroku pristúpilo Poľsko, Igor Matovič je proti. Na koaličnej rade sa dokonca rozprávalo o období do konca roka, čo by sa dalo vyjednať aj s EÚ. Sme samozrejme otvorení zníženiu či pozastaveniu akejkoľvek inej dane. Ak však nebude dohoda na znížení dane v takom rozsahu, ako sme navrhli, zavedenie dane z ropy vetujeme,“

UVIEDOL PREDSEDA SAS RICHARD SULÍK.

Na čo myslel v rozpočte?

SaS navyše kontruje, že minister financií Igor Matovič mal na vyššie platy lekárov, sestier a učiteľov myslieť už pri príprave rozpočtu a nie na ich zvýšenie využívať nové dane. SaS je dlhodobo proti zvyšovaniu daní a zavádzaniu nových daní.

„Navyše, predtým tvrdil, že z výnosu z dane z ropy chce financovať daňový bonus a voľnočasové poukazy, teraz tvrdí, že tieto peniaze chce dať na vyššie platov učiteľov či sestier. Minister financií jednoducho klame, pretože zvyšovanie platov pre učiteľov a zdravotných pracovníkov blokuje už vyše roka,“

DOPLNIL PREDSEDA VÝBORU NR SR PRE FINANCIE A ROZPOČET MARIÁN VISKUPIČ.
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.