-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniazeNa voľnočasové aktivity by mali deti dostať každý mesiac 50 eur

Na voľnočasové aktivity by mali deti dostať každý mesiac 50 eur

Na voľnočasové aktivity by mali dostať deti od päť do 18 rokov každý mesiac 50 eur. Vyplýva to z návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa, ktorý v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

Návrh zákona, o ktorom plénum rokuje v skrátenom legislatívnom konaní, v druhom čítaní podporilo 82 zo 133 prítomných poslancov.

Návrh zákona o financovaní voľného času dieťaťa v utorok podporili poslanci OĽANO, Sme rodina, ale aj poslanci zo Za ľudí a ĽSNS. Za posunutie do druhého čítania boli aj nezaradení poslanci Štefan Kuffa, Filip Kuffa, Tomáš Taraba, Martin Čepček, ale aj Katarína Hatráková, Ján Krošlák a Romana Tabák. Zdržal sa poslanecký klub Smeru-SD, návrh nepodporili ani nezaradení poslanci z Hlasu-SD. Koaličná SaS hlasovala proti.

„Cieľom nového zákona o financovaní voľného času dieťaťa je podpora voľnočasových aktivít dieťaťa v oblasti vzdelávania, športu a kultúry prostredníctvom finančného príspevku, aby boli tieto aktivity prístupnejšie čo najväčšej skupine detí,“

UVIEDLO MINISTERSTVO FINANCIÍ.

Ministerstvo školstva a rezort kultúry majú ustanoviť zoznam voľnočasových aktivít, na financovanie ktorých možno použiť príspevok. Registre majú vzniknúť do 1. januára budúceho roka.

Príspevok by sa mal pripisovať na konto dieťaťa 12 mesiacov vopred. Zabezpečiť by sa tak mala flexibilita nakladania s príspevkom a zároveň sa tým umožní objednávanie voľnočasových aktivít v dlhšom čase.

„Príspevok sa pripíše na konto dieťaťa vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca,“

PRIBLÍŽILO MINISTERSTVO FINANCIÍ.
- Inzercia -

S kontom dieťaťa má nakladať iba oprávnená osoba, a to iba prostredníctvom webovej alebo mobilnej aplikácie. Konto by sa malo dieťaťu zriadiť, keď dosiahne päť rokov. Voľnočasová aktivita by sa mala dať objednať len cez aplikáciu, tvrdí rezort.

„Oprávnená osoba je povinná vyznačiť účasť dieťaťa na každej voľnočasovej aktivite, na ktorej sa dieťa zúčastnilo a ohodnotiť jej kvalitu,“

PÍŠE SA V MATERIÁLI.

Služby deťom by si mali v roku 2023 vyžiadať zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu v sume 372.055 milióna eur. V ďalších rokoch by to malo byť 405.879 milióna eur ročne.

V súvislosti s týmto opatrením sa počíta aj so zvýšením výdavkov kapitoly ministerstva financií na personálne zabezpečenie aktivít vyplývajúcich z tohto zákona v počte 12 zamestnancov a úpravu jednorazovú informačných technológií v roku 2022 v sume 0,876 milióna eur. Návrh ráta tiež s navýšením finančných prostriedkov na činnosť príspevkovej organizácie ministerstva kultúry, od roku 2023 vo výške 0,24 milióna eur ročne.

- Inzercia -
ZdrojNR SR

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.