/

Príspevky za ubytovanie utečencov sa budú vyplácať aj v lete

1 min. čítania

Získať príspevok za ubytovanie utečencov z Ukrajiny bude možné aj počas letného obdobia. Po rokovaní vlády vo štvrtok 26. mája 2022 o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec s tým, že v príprave je nové nariadenie vlády, ktorým sa má predĺžiť obdobie čerpania príspevku.

Nariadenie má upravovať nielen príspevok za ubytovanie, ale aj stravovanie. Prvýkrát sa má uplatňovať za mesiac jún. Podľa ministra vnútra zatiaľ nie je známe, na aké dlhé obdobie bude možné o príspevok žiadať. Najprv je potrebná dohoda medzi rezortmi. Predpokladá sa, že to bude platiť na celé letné obdobie.     

Podrobnosti a postup pri vyplácaní príspevku v súčasnosti upravuje nariadenie vlády č. 99 účinné od 31. marca 2022.

V rámci vyplácania príspevku za ubytovanie za mesiace február a marec 2022 MV SR obciam a mestám vyplatilo 2,5 mil eur pre 6.648 ubytovateľov, ktorí poskytli prístrešie 24463 odídencom. 

Počty ubytovateľov i ubytovaných odídencov budú vyššie – ministerstvo vnútra na základe informácií od miest a obcí predbežne eviduje viac ako 30-tisíc ubytovaných a takmer 8-tisíc ubytovateľov. Predbežná suma na príspevky za ubytovanie za mesiac apríl 2022 je 4,6 milióna eur.

Podmienky vyplatenie príspevku za ubytovanie podľa zákona o azyle:

  • zmluva medzi vlastníkom a odídencom predložená obci,
  • bezodplatnosť poskytnutého ubytovania,
  • predloženie obci výkazu o počte nocí, v ktorých ubytovateľ skutočne poskytol ubytovanie,
  • ubytovaný odídenec je povinný raz mesačne obci osobne oznámiť, že mu oprávnená osoba poskytuje ubytovanie (pokiaľ tak neurobil v mesiaci máj, je potrebné úkon vykonať do 31.5.2022).

Všetky informácie k príspevku za ubytovanie odídencov podľa zákona o azyle ministerstvo vnútra zverejňuje na stránkach sekcie verejnej správy.


Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Od októbra by mala platiť dvojtýždňová otcovská dovolenka

Nasl. článok

Sulík: Dodávky plynu má Slovensko zabezpečené do konca budúceho roku

Viac z Peniaze

0 0,00