/

V apríli zomrelo najmenej ľudí sa osem mesiacov

4 min. čítania
Počty zomretých ľudí na Slovensku po niekoľkých mesiacoch začal klesať. Za apríl na Slovensku zomrelo najmenej ľudí za posledných osem mesiacov. Vysoké počty úmrtí spôsobilo hlavne ochorenie COVID-19, ktoré si za posledných niekoľko mesiacov vyžiadalo tisíce úmrtí.

Celková nadúmrtnosť sa v apríli 2022 na Slovensku znížila na 3 %, pritom ešte mesiac predtým bola na úrovni 20 %.

Výrazne menej osôb ako v rokoch pred pandémiou zomrelo v skupine ľudí v produktívnom veku a tiež v Bratislavskom kraji. Pokles zaznamenali aj dve najčastejšie príčiny úmrtí – choroby obehovej sústavy a nádory. Infekcii COVID-19 podľahlo takmer 290 osôb.

Slovensko zaznamenalo v apríli 2022 najnižší počet úmrtí od augusta 2021 a najviac sa v tomto roku priblížilo k predpandemickým hodnotám. Celkovo v krajine zomrelo takmer 4,5 tisíca osôb, čo predstavuje o 3,3 % viac (144 osôb) v porovnaní s päťročným priemerom rokov 2015 – 2019, pred nástupom pandémie1).

Marcová nadúmrtnosť bola pritom ešte na úrovni 20,3 %. Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v apríli 2022, ktoré aktuálne zverejnil Štatistický úrad SR. Súčasne úrad revidoval aj údaje za prvé tri mesiace tohto roka.

„Nadúmrtnosť sa znížila najmä z dôvodu nižšieho počtu zomretých v dvoch najčastejších príčinách úmrtí – pri chorobách obehového systému a nádoroch. Počet osôb zomierajúcich na nádory je na Slovensku už šesť mesiacov za sebou nižší ako 5-ročný priemer pred pandémiou,“ 

UVIEDLA ZUZANA PODMANICKÁ, RIADITEĽKA ODBORU ŠTATISTIKY OBYVATEĽSTVA ŠÚ SR.

Hlavne seniori

Nižší počet zomretých, ako bol 5-ročný priemer pred pandémiou, bol zaznamenaný aj v skupinách osôb v predproduktívnom (od 0 do 14 rokov) a v produktívnom veku (od 15 do 64 rokov), a to počas všetkých štyroch mesiacov tohto roka. V apríli to bol u ľudí v produktívnom veku zatiaľ najvýraznejší pokles oproti predchádzajúcim rokom.

Nadúmrtnosť sa prejavovala počas prvých štyroch mesiacov tohto roka len v skupine seniorov nad 65 rokov. V apríli 2022 dosiahla 10 %, keď celkovo zomrelo takmer 3,6 tisíca seniorov. Podobne ako v predošlých mesiacoch bola horšia situácia v podskupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov), v ktorej ešte aj v apríli zomrelo voči päťročnému priemeru o 19 % osôb viac.

„Významné zníženie nadúmrtnosti sa počas apríla prejavilo vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. V Bratislavskom dokonca počet úmrtí klesol o 8 % pod priemernú hodnotu posledných piatich rokov pred pandémiou. Stále mierne nadpriemerné hodnoty pretrvávali najmä v Trenčianskom (9 %) a Prešovskom (10 %) kraji,“

DODALA ZUZANA PODMANICKÁ.

V porovnaní s marcom sa situácia najviac zlepšila v Bratislavskom, Trnavskom a Košickom kraji, kde počet zomretých voči 5-ročnému priemeru klesol o viac ako 21 percentuálnych bodov.

COVID-19 štvrtý

Z hľadiska príčin úmrtí naďalej pretrvával vyšší počet osôb, ktoré zomreli na následky infekcie COVID-19. Aj keď bol ich počet o tri štvrtiny nižší než pred rokom, stále na nový vírus zomrelo vo štvrtom mesiaci tohto roka až 289 osôb. Infekcia COVID-19 si preto aj v apríli udržala v rebríčku najčastejších príčin úmrtí2) štvrté miesto.

Z regionálneho hľadiska najväčší, vyše 10 % podiel na celkovom počte úmrtí mal vírus COVID-19 v Trenčianskom kraji. Trenčiansky kraj si toto prvenstvo drží už šiesty mesiac za sebou. Naopak, najnižší podiel už druhý mesiac zaznamenal Košický kraj (4 % všetkých zomretých v apríli 2022). Tento región mal spolu so Žilinským krajom aj najnižší absolútny počet zomretých na infekciu COVID-19 spomedzi všetkých krajov Slovenska.

Srdce a nádory

V štruktúre úmrtí aj v apríli dominovali na Slovensku choroby obehovej sústavy, ktoré spôsobili 44 % úmrtí. Zomrelo na ne 2-tisíc osôb, čo bolo o vyše 5 % menej ako v rokoch pred pandémiou1). Výraznejšia podúmrtnosť sa prejavila u ľudí v produktívnom veku, naopak nadúmrtnosť sa pri chorobách obehovej sústavy prejavila najmä vo vekovej skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov), ale aj to len na úrovni 5 %.

Na druhom mieste medzi príčinami úmrtí zostali nádory, ktorým podľahlo 952 osôb (21 % zo všetkých úmrtí). V apríli však rovnako ako predošlých päť mesiacov na tieto príčiny zomrelo menej ľudí ako bol päťročný priemer, aktuálne až o 12 %. Treťou najčastejšou príčinou s podielom 11 % boli choroby dýchacej sústavy. Táto príčina úmrtia eviduje dlhší čas druhú najvyššiu nadúmrtnosť1) zo všetkých príčin úmrtí v SR, a to až vyše 47 %. Na choroby dýchacej sústavy v marci zomrelo 483 osôb.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Nový priemyselný park vznikne v Sabinove. Rokuje sa aj s potenciálnym investorom

Nasl. článok

Prehľad bankových účtov: Študentské účty môžete mať stále zadarmo (2. časť)

Viac z Správy

0 0,00