//

Podnikatelia výrazne zvýšili optimizmus pri hodnotení ekonomiky

1 min. čítania

Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) vzrástol tretí mesiac za sebou, aktuálne o 6,1 bodu a dosiahol hodnotu 109,2. Je to najvyššia hodnota od novembra 2007 a súčasne výrazne vyššia úroveň optimizmu podnikateľov k vývoju v ekonomike krajiny, aká sa prejavovala v rokoch pred pandémiou.

Zvýšenie dôvery sme zaznamenali vo väčšine odvetví, najväčší nárast bol už druhý mesiac po sebe v službách, kde dôvera stúpla na 11-ročné maximum. Rast optimizmu sa prejavil aj u podnikateľov v stavebníctve a v priemysle. Naopak, mierne zhoršenie nálady sa prejavilo v obchode, ale aj u spotrebiteľov.

Hodnota IES predstavuje vážený aritmetický priemer piatich čiastkových indikátorov dôvery, najväčší vplyv má indikátor dôvery v priemysle (40 %), nasleduje indikátor dôvery v službách (30 %), v stavebníctve (5 %), v obchode (5 %) a spotrebiteľský indikátor dôvery (20 %). Prieskum je koordinovaný Európskou komisiou a vo všetkých členských štátoch EÚ má rovnakú metodiku. Detaily k piatim čiastkovým indikátorom dôvery sú uvedené v osobitnej informatívnej správe.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Prehľad bankových účtov: Študentské účty môžete mať stále zadarmo (2. časť)

Nasl. článok

Prehľadne: Aké sú podmienky pre vyplatenie jednorazovej inflačnej pomoci 100 eur?

Viac z Biznis

0 0,00