9.8 C
Bratislava
DomovEkonomikaSulík: V Bruseli sme dosiahli solídny výsledok

Sulík: V Bruseli sme dosiahli solídny výsledok

Minister hospodárstva Richard Sulík je presvedčený, že Slovensko dosiahlo pri výnimkách na embargo ruskej ropy solídny výsledok.

„Mohli sme vyrokovať viac, ale premiér Eduard Heger sa rozhodol nechať to takto. Jeho rozhodnutie rešpektujem,“

uviedol na tlačovej besede Sulík.

Nemyslí si, že by slovenský premiér konal zle.

„Na základe okolností sme dosiahli celkom solídny výsledok,“

povedal.

Slovnaft má podľa neho teraz 18 mesiacov, teda do 4. decembra 2023, čas, aby sa prispôsobil. Ruská ropa sa bude naďalej dovážať na Slovensko neobmedzene. Prvých osem mesiacov môže Slovnaft vyvážať výrobky bez obmedzení, ďalších desať mesiacov bez obmedzení do Česka.

Minister hospodárstva tvrdí, že sa snažil predĺžiť vyrokovanú osemmesačnú výnimku. O svojom zámere mal písať aj premiérovi Hegerovi.

„On mi odpísal, že on sám už v tom konať nebude, ale že nech to robia Česi a Maďari. Spojil som sa s českým premiérom Fialom, aby zabojoval o tú ďalšiu výnimku, keďže Česko je hlavný odbytový trh pre Slovnaft,“

podotkol Sulík.
- Inzercia -

Po uplynutí výnimiek bude mať Slovnaft podľa Sulíka v rámci embarga na ruskú ropu zakázané vyvážať benzín, naftu a oleje vyrobené z ruskej ropy. Nebude mať však zákaz vyvážať ďalšie petrochemické výrobky do žiadnej krajiny. Taktiež nebude mať Slovensko podľa ministra Sulíka zakázaný dovoz ruskej ropy ropovodom Družba.

Sulík bratislavskej rafinérii pripomenul list z marca tohto roka. V ňom mu materská spoločnosť firmy Slovnaft, maďarská spoločnosť MOL, potvrdila, že hlavným cieľom Slovnaftu je slovenský trh, čo predstavuje 70 % ich výroby, teda nad technologickým minimom, ktoré je podľa Sulíka na úrovni zhruba 60 %.

„Mám od nich takýto písomný záväzok,“

konštatoval Sulík.

Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.