23.4 C
Bratislava

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 174

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 174

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 174

Warning: Undefined array key "symbol" in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 367

Warning: Undefined array key "symbol" in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 372

Warning: Undefined array key "company_name" in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 372
DomovEkonomikaDaniari pripravili novú virtuálnu pokladňu VRP 2. Dostupná bude len pre Android

Daniari pripravili novú virtuálnu pokladňu VRP 2. Dostupná bude len pre Android

Slovenskí daniari pod vedením českého riaditeľa Jiřího Žežulku dnes predstavili novú aplikáciu virtuálnej registračnej pokladnice VRP 2. Novú verziu aplikácie vyvíjala finančná správa interne a Žežulka sa chválil obrovskou úsporovou, ktorú vďaka tomu dosiahli.

Lenže každá minca má dve strany a tou druhou stranou mince v prípade štátnej aplikácie VRP 2 je absencia aplikácie pre platformu iOS. Štát namiesto vývoja aplikácie VRP 2 aj pre iOS totiž vsadil karty na pripravenie aplikácie na tlač pokladničných dokladov.

Úspora nákladov

Majitelia iOS zariadení majú teda smolu a na miesto plnohodnotnej aplikácie im bude musieť stačiť webová verzia aplikácie. Aplikácia je zatiaľ pripravená len pre systém Android a to od verzie 5.0. Štát však zatiaľ celú aplikáciu neukázala a nevieme teda ako bude vyzerať. Aplikácia by mala byť dostupná neskôr priamo v obchode Google Play.

Cieľom podľa finančnej správy bolo vyvinúť aplikáciu VRP 2 tak, aby jej prevádzkovanie a rozvoj neboli v budúcnosti závislé od externých subjektov. Tento zámer sa podľa daniarov podarilo zrealizovať aj so značnou úsporou nákladov pre štát, keďže spoločnosť Allexis za aplikáciu Pokladnica od štátu zinkasovala 15,4 milióna eur.

- Inzercia -

Finančná správa v prípade vývoja aplikácie VRP 2 využila len služby externých programátorov ako podporu interných hlavných programátorov, pričom za  tieto práce v prvej fáze zaplatila 28 tisíc eur s DPH.

„Teší ma, že sa nám podarilo pripraviť novú aplikáciu VRP 2, a to bez toho, aby finančná správa musela na to vynaložiť milióny eur. Verím, že podnikateľom prinášame nové komfortné riešenie. Kolegom ďakujem za výborne odvedenú prácu,“

skonštatoval prezident finančnej správy Jiří Žežulka.
Pôvodná verzia aplikácie Pokladnica je stále dostupná na stiahnutie. V obchode Google Play má však veľmi nízke hodnotenie a v komentároch sa užívatelia sťažujú na nefunkčnosť aplikácie. Podarili sa problémy daniarom vyriešiť? (zdroj: Google Play)

Zaokrúhľovanie od júla

Ak ste doteraz využívali aplikáciu Pokladnica, tak finančná správa odporúča prechod na novú virtuálnu registračnú pokladnicu VRP 2. Nová aplikácia je totiž pri platbe v hotovosti pripravená na zaokrúhľovanie nákupov na päť centov, ktorá vstupuje do platnosti už od 1. júla.

„To, čo finančná správa dokázala je jednoznačným dôkazom, že štát nie je zlý vlastník a správca vecí verejných, ak ich naozaj spravuje ako veci verejné,“

dodal Minister financií SR Igor Matovič k cene novej aplikácie VRP 2.

Novú aplikáciu si budú môcť podnikatelia bezplatne stiahnuť z obchodu Google Play od 1. júla tohto roka. Fungovať bude na operačnom systéme Android 5 a vyššie a tiež cez podporované webové prehliadače, ktoré to budú však zatiaľ finančná správa neuviedla.

Nový dizajn

Podľa daniarov bude nová aplikácia VRP 2 disponovať všetkými dôležitými funkciami ako predošlá aplikácia Pokladnica. Bude podporovať aj tlač na termotlačiarňach, skenovanie EAN kódov, prihlasovanie biometriou a bude obsahovať aj dlaždice najpoužívanejších tovarov a služieb.

„Znamená to, že všetky prípadné zmeny do budúcnosti budeme vedieť zrealizovať vlastnými kapacitami, prípadne transparentnými súťažami. V najbližšom období zostáva ešte potrebné vymeniť niektoré komponenty v rámci celého systému. Pôjde to však oveľa jednoduchšie ako doteraz,“

skonštatoval generálny riaditeľ sekcie informatiky na finančnej správe Lukáš Sojka.

Prínosom je podľa daniarov tiež zapracovanie responzívneho dizajnu, ktorý robí použitie aplikácie komfortnejším napr. aj pri použití webového rozhrania na mobilnom telefóne. Majiteľom zariadení od Apple zatiaľ nič iné ani neostane, keďže aplikácie pre zariadenia s iOS bude dostupná až v závere leta.

Starú vypnú

Novinkou bude teda aj funkcia zaokrúhľovania. K 1. júlu tohto roka totiž nadobudne účinnosť novela zákona o cenách, ktorá má za cieľ obmedziť obeh jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku. Daniari upozorňujú, že podnikatelia sa nemusia tejto zmeny obávať, nakoľko VRP 2 bude disponovať aj touto funkcionalitou.

Ak si podnikatelia nastavia ceny tak, že nepodliehajú zaokrúhľovaniu, tak budú môcť dočasne používať aj pôvodnú aplikáciu Pokladnica. Finančná správa im však odporúča, aby si stiahli a nainštalovali už novú aplikáciu VRP 2 a starosť so zaokrúhľovaním im tak ubudne.

Zároveň finančná správa upozorňuje, že jej cieľom je doterajšiu aplikáciu Pokladnica čoskoro odstaviť z prevádzky. Podnikatelia by teda nemali odkladať prechod na novú virtuálnu registračnú pokladnicu VRP 2, kedy presne pôvodnú aplikáciu Pokladnicu daniari odstavia dnes neuviedli.

- Inzercia -

Posledné články

Vývoj akcií a kurzov mien

Mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.