//

Zamestnanosť rastie. Najviac nových zamestnancov pribudlo v ubytovaní

1 min. čítania

Predbežné dáta o zamestnanosti získavané najmä od veľkých podnikov v apríli 2022 potvrdili medziročný rast počtu zamestnaných osôb v 8 spomedzi 10 sledovaných odvetví ekonomiky, ich počet výraznejšie vzrástol v ubytovaní o 16,5%, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 10,3% a tiež v informačných a komunikačných činnostiach o 5,1%.

Menej ako o štyri percentá sa zvýšila zamestnanosť v doprave a skladovaní, maloobchode, predaji a oprave motorových vozidiel, stavebníctve a vo veľkoobchode.

Pokles počtu zamestnaných ľudí do 1% vykázali dve odvetvia – priemysel, ktorý zamestnáva najviac ľudí, a to o 0,2% a súčasne vybrané trhové služby o 0,5%.

V súhrne za prvé štyri mesiace roku 2022 zamestnanosť medziročne vzrástla v 8 z 10 sledovaných odvetví, najvýraznejšie v ubytovaní o 8,9%, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 5,7% a v informačných a komunikačných činnostiach o 4,8%. V predaji a oprave motorových vozidiel sa počet zamestnancov počas prvých štyroch mesiacov 2022 nezmenil, mierny úbytok nastal len v priemysle (o 0,1 %).

Štatistický úrad dnes informoval aj o vývoji miezd. Nominálne mesačné mzdy v apríli 2022 medziročne rástli vo všetkých sledovaných odvetviach, prevažne však pomalšie ako inflácia. Najdynamickejšie sa dvihli v ubytovaní, skoro o tretinu. Reálne mzdy však rástli len v troch z desať sledovaných odvetví.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

V apríli reálne mzdy rástli len v troch odvetviach

Nasl. článok

Daniari pripravili novú virtuálnu pokladňu VRP 2. Dostupná bude len pre Android

Viac z Ekonomika

0 0,00