///

Štátnym zamestnancom stúpnu od júla platy o 3%

2 min. čítania
Rozhádaná koalícia chce od júla zvýšiť platy zamestnancov v štátnej správe. Tarifné platy by im mali stúpnuť o 3%. Zvýšenie platov im zaručuje kolektívna zmluva, ale musí ho schváliť vláda.

Rozhádaná vládna koalícia by mala zajtra hlasovať o zvýšení základným platov štátnych zamestnancov. V návrhu, ktorý je zaradený na rokovanie vlády sa píše, že platy by štátnym zamestnancom mali stúpnuť presne o tri percentá.

O tri percentá

O zvyšovaní platov už informoval rezort vnútra, ktorý na svojej stránke uvádza zvýšenie platov hasičom, či napríklad policajtom rovnako o tri percentá. Ministerstvo vnútra zároveň pripomenulo, že štátnym zamestnancom sa platy minulý rok nezvyšovali.

„Platy zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme sa v roku 2021 nezvyšovali. Ministerstvo vnútra SR  ako najväčší rezort na Slovensku, ktorý zamestnáva takmer 40-tisíc ľudí, a pod ktorý spadajú dôležité záchranné zložky, 3-percentné navýšenie platov víta,“

uvádza rezort vnútra.

Zvyšovanie platov štátnym zamestnancom zaručuje kolektívna zmluva. Lenže tohtoročné zvýšenie je ďaleko za infláciou. Štatistický úrad dnes zverejnil informáciu, že inflácia v máji dosiahla až 12,6%. Guvernér Národnej banky Slovenska, Peter Kažimír, pritom včera upozornil, že s vysokou infláciou je treba počítať aj v budúcom roku.

Od júla

Platy v štátnej správe vzrastú o tri percentá od 1. júla. Zvyšovanie sa týka všetkých zamestnancov štátnej správy v zmysle zákona o štátnej službe. Lenže zvýšenie podľa kolektívnej zmluvy ani zďaleka nepokryje vyššie náklady pre vysokú infláciu a tiež stúpajúce ceny energií.

Analytici Národnej banky Slovenska v dnešnom komentári napríklad upozornili, že ceny potravín oproti minulému roku vzrástli až o 16%. Ceny budú rásť zrejme aj v nasledujúcich mesiacoch a možno ešte rýchlejšie ako doteraz.

Tarifná triedaPlatová tarifa
1.598,50 €
2.630,00 €
3.735,00 €
4.779,50 €
5.878,50 €
6.940,50 €
7.1068,00 €
8.1214,00 €
9.1381,00 €

Učitelia budú protestovať

Už na zajtra pritom protestnú akciu v Bratislave ohlásili učitelia, ktorí dlhodobo kritizujú výšku platov učiteľov a ostatných zamestnancov v školstve. Na minulé rokovanie vlády smeroval návrh na zvýšenie ich platov, ale minister financií Igor Matovič podmieňoval zvýšenie platov zvýšením niektorých daní. Zvyšovanie daní dlhodobo odmieta koaličná SaS. Tá sa pre škriepky v koalícii už prestala zúčastňovať aj koaličných rád.

Politici vládnej koalície sa stále nedokázali dohodnúť ani na inflačnej pomoci pre rodiny. Na rýchlo šitý zákon o inflačnej pomoci vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie prezidentka Zuzana Čaputová.

Zákon o inflačnej pomoci nepodporila SaS, ktorá plošné opatrenia kritizuje. Opatrenie kritizovala aj prezidentka, ktorej sa nepáčil skrátený legislatívny proces pre opatrenia platné až od budúceho roka.

Poslanci nakoniec o inflačnom balíku budú rozhodovať až budúci týždeň. Viacero koaličných poslancov vrátane poslancov strany OĽaNO totiž kritizovalo hlasovanie za prijatie zákona spolu s extrémistickou ĽSNS.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Inflácia na novom maxime. V máji dosiahla hodnotu 12,6 %

Nasl. článok

Rezort obrany spustil možnosť prihlasovania do aktívnych záloh

Viac z Peniaze

0 0,00