///

Sulík: Rezort hospodárstva je tu preto, aby chránil záujmy priemyslu

1 min. čítania

Uviedol to vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík na tlačovej besede v hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom, kde dnes spustili do prevádzky novú recyklačnú linku na hliník. 

„Na pracovnej úrovni je dohoda o kompenzácii podnikov z Envirofondu medzi ministerstvami hospodárstva a životného prostredia, chýba ešte súhlas ministerstva financií,“

zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.

Sulík stále verí, že k dohode príde ešte počas trvania súčasnej vlády. Či sa však rozhádaná koalícia dokáže na podpore dohodnúť nie je isté.

„Ak sa to nepodarí presadiť teraz, tak verím, že ďalšia vláda bude chápať potreby priemyslu a zabojuje o taký závod, akým je Slovalco,“

dodal.

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že je tu práve preto, aby hájilo záujmy priemyslu a vysoké náklady na energie je podľa Sulíka potrebné kompenzovať, o to viac, ak na to sú podľa Sulíka zdroje.

Na spustení recyklačnej linky sa zúčastnil aj predseda spoločnosti Slovalco a zástupca väčšinového akcionára Norsk Hydro Ola Sæter. Zdôraznil, že o výstavbe recyklačnej linky v hodnote 15 miliónov eur sa rozhodlo ešte v roku 2018. 

„Táto prevádzka podporuje enviromentálnu transformáciu Európy a Slovenska a spĺňa očakávania aj najnáročnejších zákazníkov,“

vyhlásil.

Vďaka tejto investícii bude hlinikáreň schopná navýšiť podiel výroby recyklovaného hliníka o 55.000 ton. Na druhej strane O. Sæter ale pripomenul, že aktuálne je utlmených 40 percent primárnej výroby a podnik čelí riziku jej ďalšieho zníženia a aj odstaveniu. 

„Počas uplynulých dvoch rokov sme sa snažili pracovať na tom, aby Slovalco získalo nejaké predvídateľné podmienky pre svoju prevádzku a aby boli rovnaké ako v ostatných európskych krajinách. Napriek podpore z mnohých smerov sme ale takúto pomoc na Slovensku reálne zatiaľ nedostali,“

dodal. 

1 Comment

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

O protiinflačnom balíku poslanci budú rozhodovať až budúci týždeň

Nasl. článok

Upravená suma životného minima zvýši takmer 60 príspevkov a dávok

Viac z Ekonomika

0 0,00