///

Inflácia: Ceny uberajú z príjmov a úspor stále viac

1 min. čítania

Inflácia zrýchlila v máji o 0,8 percentuálneho bodu na 12,6 %. Informácie o výške inflácie včera zverejnil Štatistický úrad SR. Zrýchlenie bolo miernejšie ako predchádzajúce dva mesiace. Vplýval bázický efekt „po-covidového“ rastu cien v máji 2021. K rýchlejšej inflácii prispeli najmä potraviny a pohonné látky.

Séria vysokých mesačných nárastov cien potravín pokračuje. Medziročne sú potraviny podľa analytikov NBS drahšie už o viac ako 16 %. V máji rástli najmä ceny olejov, tukov a mäsových výrobkov. Tempo rastu cien potravín prepisuje historické maximá. Vrchol však analytici NBS očakávajú až v poslednej tretine roka. Potraviny tak uberú z peňaženiek ešte viac. Ich vysoké ceny budú postupne pôsobiť aj na zmeny v štruktúre spotreby domácností.

(zdroj: komentár analytikov NBS)

Ceny pohonných látok rástli aj v máji. Pokračujúci konflikt na Ukrajine sa podľa analytikov NBS prejavuje aj v náraste cien energetických komodít, čo tlačí ceny palív nahor.

Čistá inflácia bez pohonných látok dosiahla 9,6 %. Inflácia pokračuje vo vysokých medzimesačných rastoch. Situácia nemusí byť lepšia ani v najbližších mesiacoch.

Naďalej najvýraznejšie prispievajú ceny služieb a tovarov spojených s bývaním. Samotné náklady bývania v rodinnom dome prispeli v máji troma štvrtinami k rastu cien služieb.

(zdroj: komentár analytikov NBS)

Rástli aj ceny telekomunikačných služieb mobilných sietí. Z cien obchodovateľných tovarov k rýchlej inflácii pomohli ceny obuvi, tovarov a materiálov spojených s bývaním, nábytku a zdravotníctva.

Vysoké ceny potravín a energií sa v druhom slede prejavujú v cenách služieb reštaurácií, kaviarní, stravovania a služieb osobnej starostlivosti.

2 Comments

  1. […] Prvý rok vám štátne SPP zvýši cenu plynu o 20% a k tomu pripočíta aktuálnu infláciu. Znamenalo by to, že budúci rok vám cena vzrastie o minimálne 32 percent. V ďalších rokoch bude cena plynu rásť už iba o infláciu. Národná banka Slovenska, však upozornila, že dvojcifernú infláciu tu zrejme budeme mať aj v budúcom roku. […]

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Rezort obrany spustil možnosť prihlasovania do aktívnych záloh

Nasl. článok

Orange opäť zdražuje. Tento krát ozbíja firmy a podnikateľov

Viac z Peniaze

0 0,00